Ernst Karl Abbe Kimdir?

Karl Abbe (23 Ocak 1840 – 14 Ocak 1905), Alman fizikçi, optik bilimci, girişimci ve sosyal reformcudur. Ernst Karl Abbe Kimdir?Otto Schott ve Carl Zeiss ile birlikte modern optiklerin temelini attı. Abbe, çok sayıda optik alet geliştirdi. Alman araştırma mikroskopları, astronomik teleskoplar, planetaryumlar ve diğer optik sistemler üreticisi Carl Zeiss AG’nin ortak sahibidir.
Abbe 23 Ocak 1840’da Eisenach, Saxe-Weimar-Eisenach’ta Georg Adam Abbe ve Elisabeth Christina Barchfeldt’e doğdu. Mütevazi bir ailedeye sahipti. Babasının işvereni tarafından desteklenen Abbe, ortaokula devam edebildi ve 1857’de mezun olduğu Eisenach Gymnasium’da oldukça iyi derecelerle üniversiteye giriş için genel yeterlilik elde edebildi. Okuldan ayrıldığında bilimsel yeteneği ve güçlü iradesi zaten belli olmuştu. Böylece, ailenin gergin mali durumuna rağmen, babası Abbe’nin Jena Üniversiteleri (1857-1859) ve Göttingen’de (1859-1861) çalışmalarını desteklemeye karar verdi. Abbe, öğrenci olarak gelirini artırmak için özel dersler verdi. Babasının işvereni ona fon sağlamaya devam etti.

Abbe, 23 Mart 1861’de Göttingen’de doktorasını aldı. Okuldayken, Göttingen yedisinden biri olan Bernhard Riemann ve Wilhelm Eduard Weber’den etkilendi. Bunu, Göttingen gözlemevinde ve Frankfurt’taki Physikalischer Verein’de (Johann Wolfgang von Goethe tarafından 1824 yılında kurulan ve bugün hala var olan fizik ve kimya ile ilgilenen vatandaşların birliği) iki kısa görev izledi. 8 Ağustos 1863’te Jena Üniversitesi’nde üniversite öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1870 yılında Jena’da deneysel fizik, mekanik ve matematik doçentliği sözleşmesini kabul etti. 1871’de matematikçi ve fizikçi Karl Snell’in kızı olan Elbe Snell ile evlendi ve Abbe’nin öğretmenlerinden iki kızı vardı.

1879’a kadar profesörlüğe kavuştu. 1878’de Jena astronomik ve meteorolojik gözlemevinin direktörü oldu. 1889’da Bavyera Bilim ve Beşeri Bilimler Akademisi’ne üye oldu. Aynı zamanda Sakson Bilimler Akademisi üyesiydi. 1891 yılında Jena Üniversitesi’nde öğretim görevlerinden emekli oldu. Abbe 14 Ocak 1905’te Jena’da öldü. O bir ateistti.

İş Hayatı

1866’da Zeiss Optical Works’te araştırma direktörü oldu ve 1868’de hem birincil hem de Ernst Karl Abbe Kimdir?ikincil renk bozulmasını ortadan kaldıran bir mikroskop lensi olan aporokromatik lensi icat etti. 1870’de Abbe, mikroskop aydınlatması için kullanılan Abbe kondansatörünü icat etti. 1871’de, 1874 yılında yayınlanan bir kitapçıkta tanımladığı ilk refraktometreyi tasarladı. 1872’de aydınlık olmayan nesnelerin görüntü yasalarını geliştirdi. Zeiss Optik İşleri 1872’de geliştirilmiş mikroskoplarını satmaya başladı.

Herhangi bir şeffaf malzemenin kırılma indeksinin dalga boyu varyasyonunun bir ölçüsü olan Abbe sayısını ve hipotezi test eden Abbe kriterini yarattı, bir dizi gözlemde sistematik bir eğilim olduğunu (gücü çözme açısından bu kriter, açısal bir ayrılmanın dalga boyunun açıklık çapına oranından daha az olamayacağını öngörür) keşfetti. Zaten Jena’da bir profesör olarak, o zamanlar büyük ölçüde deneme yanılma yöntemine dayanan optik aletlerin üretim sürecini iyileştirmek için Carl Zeiss tarafından işe alındı.

Abbe sayısal açıklık terimini tanımlayan ilk kişiydi, çünkü yarım açının sinüsü, kapak camı ve ön mercek arasındaki boşluğu dolduran ortamın kırılma indisi ile çarpılması gerekiyordu.

Bir cevap yazın