Şeker ve Tuz Bazlı Vücut Bakımı

Tuz ve şeker ile cilt bakımı aslında uzun yıllarından kullanılan bir yöntemdir. Sağlıklı bir cilt için belirli aralıklar ile bakım yapmamız gereklidir. Elbette birçok kimyasal ürün kullanabilir ve uzun vadede cildimize istemeden hasar verebiliriz. Bu nedenle doğal yöntemleri tercih etmek hem cildimiz açısından hem de bakım masraflarımız açısından bizim için yararlı olacaktır.
Özellikle cildimizin üst katmanında bulunan ölü ciltten kurtulmak için tuz ile peeling yapmak oldukça önemlidir. Genel olarak bu ölü cilt tabakasından kurtulmak için iki yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler;

1. Yöntem: Tuzu fırça gibi kullanıp hassas şekilde cilt aşındırılarak yapılır,
2. Yöntem: Cildin üsteki ölü tabakasını soymak ve temizlemek için bitkisel salisilik asit ve türevleri kullanılarak yapılır.

Evdeki Malzemelerden Cilt Bakım Ürünü Oluşturmak

Tuzun ve şekerin tanecikli ve kimyasal yapısı peeling ürünü oluşturmaya oldukça uygundur. Bu yapı cildinizi hassas şekilde soyarken aynı şekilde doğal olarak bakımını yapmaktadır. Üstelik diğer kimyasal ürünlere göre oldukça ekonomik fiyata bu faydayı sağlamaktadır.

Evde hemen hemen her mutfakta bulunan malzemeler ile cilt bakımı yapamanın formülü şu şekildedir.

• Birer çay kaşığı tuz ve şeker
• Bir tatlı kaşığı yulaf ezmesi
• Bir çay kaşığı karbonat
• Zeytin, badem veya Hindistan cevizi yağı
• Limon, çay ağacı veya zerdeçal

Şeker ve Tuz Bazlı Vücut BakımıÖzellikle ekleyeceğimiz zeytinyağı veya badem yağı cildin beslenmesi açısından oldukça yararlı olacaktır. Bu nedenle doğal ürünleri kullanmanızı öneriyorum. Aynı zamanda kullanılacak yağ işlem sonrası cildinizin yumuşak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

Diğer taraftan kulanılan tuz ve karbonat küçük tanecikli yapısı ile peeling uygulaması sağlamaktadır. Ayrıca cildimizin altındaki daha pürüzsüz, daha taze ve yepyeni bir cilt ortaya çıkarmak için cildin en üst katmanındaki ölü hücreleri temizler. Gözenekleri tıkayan yağı, bakterileri ve kiri temizler ve hem yetişkin hem de gençler için sivilcelerin önlenmesine yardımcı olur.

Tuz ile Vücut Peelingi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu tarifin sadece vücut için olduğunu belirtelim. Kesinlikle yüze uygulanmaması gerekir. Aksi durumda yüzünüze zarar verebilirsiniz. Vücudunuzu ölü derilerden arındırmak için şu malzemeler gereklidir.

• Yarım yemek kaşığı deniz tuzu veya sofra tuzu,
• Yarım su bardağı Hindistan cevizi, zeytin veya varsa badem yağı kullanabilirsiniz.
• Ayrıca koku önlemek amacı bitkilsel esanslardan da on veya on beş damla koyabilirsiniz. Böylece kokulu bir bakım ürünü elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın