Hangi Sivilce Size Ne Anlatıyor?

Yüzdeki sivilceler

Sivilce genellikle ergenlikte çıksa da, her yaş grubundaki kadın için zaman zaman görmek istemediği yerlerde çıkarak moral bozmaya devam eden bir cilt problemidir. Özellikle de yüzde çıkan sivilceler iki kat daha fazla moral bozar. Bu sivilcelerin çıkmasını önlemek için önce neden çıktıklarını bilmeniz gerekiyor.

Peki bu sivilcelerin çıktıkları yerler bize bir şeyler anlatıyor olabilir mi? Aşağıdaki resimde paylaştığımız yüz haritasındaki numaralara göre sivilcelerin neden çıktığını ve çıkmasını nasıl engelleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Her bölgede çıkan sivilcelerin çıkma sebepleri farklı olduğu için eğer bir bölgede tekrar eden sivilce varsa bu resimden faydalanabilirsiniz.

Yüzdeki sivilce bölgeleri1 ve 2 Sindirim sistemi : Daha az fast food ve işlenmiş gıda tüketmeniz ve yağ alımını azaltmanız gerekiyor. Bunların yanı sıra sıvı alımını arttırmak için bol bol su içerek bu sivilcelerin çıkmamasını sağlayabilirsiniz.

3 Karaciğer : Alkol alıyorsanız alkolü kesmeniz lazım. Ayrıca mandıra ürünleri ve yağlı emekleri de tüketmeyi azaltmalısınız.

4 ve 5 Böbrek : Gözlerin çevresindeki sivilceler de dahil olmak üzere göz çevresindeki herhangi bir rahatsızlık vücudunuzun susuz kalması ve sıvı kaybını işaret eder. Bol bol su içerek bunun da üstesinden gelebilirsiniz.

6 Kalp : Tansiyonun yükselmesi ve B vitamini azlığı nedeni ile bu bölgede sivilceler görülmektedir. Acı ve baharatlı yiyecekler tüketmeyi azaltmanız faydalı olacaktır. Et tüketimini azaltıp bol oksijenli ortamlarda temiz hava teneffüs etmek de iyi gelecektir. Kolesterol seviyesini düşürmek için sağlıklı beslenme diyetleri uygulayın. Bu bölgedeki gözenekleri tıkayıcı makyajlar yapmak da sivilce oluşumuna sebebiyet verecektir.

7 ve 8 Böbrek : Bu bölgelerdeki sivilcelerin temel sebebi de susuz kalmanızdır. Su alımını arttırarak önleyebilirsiniz.

9 ve 10 Solunum sistemi : Sigara kullanımı ve alerji kaynaklı solunum sistemi rahatsızlıklarından kaynaklanan problemler sonucunda bu bölgede akne oluştuğu gözlemlenmiştir. Eğer sigara içmiyorsanız ve alerjiniz de yoksa, aşırı sıcakta kalmamaya ve özellikle yazın serinletici yiyecek ve içecekler tüketmenizde fayda var. Vücudu asidik hale getiren gıdalardan uzak durarak vücudu alkalik tutmanız gerekir. Vücudu asidik yapan gıdalar et, süt ürünleri, alkol, kafein ve şekerdir. Bunların alımını azaltırsanız vücudunuz alkalik hale gelecektir. Ayrıca yanaklarınızın sıklıkla maruz kaldığı telefon ekranları ve yastık kılıflarının temiz olmaması durumunda bu bölgede sivilce oluşumu gözlemlenebilir.

11 ve 12 Hormonlar : Stres ve hormonsal değişiklikler sonucunda ortaya çıkan sivilceler genellikle bu bölgelerde çıkar. Genellikle stresi önleyen uygulamalar sonucunda sivilcelerin azaldığı ve yok olduğu görülür. Ayrıca bol lifli sebzeler yemek, cildi temiz tutmak, sıvı alımını arttırmak ve düzenli uyumak da bu bölgede oluşan sivilceleri engellemeye yardım eder.

13 Mide : Lifli gıda alımını arttırın, toksin yüklemesini de azaltın. Bu bölgede çıkan akneleri önleyebilmek için sindirim sistemini güçlendirici bitkisel çayları sık sık tüketmeniz iyi gelecektir.

14 Hastalıklar : Bu bölgede oluşan kızarıklıklar ve sivilceler vücudunuzun savunma sisteminin hasta olmamak için bir bakteri ile savaştığının işaretçisidir. Hastalığa sebep olan bakterileri yok edecek tedaviler bu bölgedeki sivilcelerin de yok olmasını sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın