Hint Yağı ile Cilt Çatlaklarını Tedavi Etmek için Yöntemler

Hint Yağı

Hint yağı, saç sağlığını iyileştirmek ve saç dökülmesini azaltmak için mükemmel bir ilaç olarak bilinir. Ayrıca cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve çatlakların azaltılmasında olumlu sonuçlar verdiği söylenmektedir.

Bu iddiayı destekleyecek hiçbir bilimsel araştırma olmasa da, Hint yağının çatlaklara iyi gelmesinin birkaç nedeni vardır. Bu yazıda, Hint yağının çatlak izlerini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini inceledik. Daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Hint Yağı Cilt Çatlaklarına İyi Gelir Mi?

Hint yağı, aşağıdaki nedenlerden dolayı çatlakları azaltmaya yardımcı olabilir:

Hint yağı, bazı tuzlar ve esterlerle birlikte doymamış bir omega-9 yağ asidi olan risinoleik asit içerir . Tüm bunların cilt bakım etkisi vardır ve cildinizi nemlendirir (1).
Hint yağı transepidermal su kaybını (TESK=Derinin üst tabakasındaki suyun buharlaşarak yok olması) önler. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda Hint yağı muhteşem bir etki gösterdi, yani membranlar tam hidrasyon nedeniyle şişti ve geçirgen hale geldi (1).
Başka bir çalışma, nemlendiricilerin yara ve yara izi semptomlarını iyileştirebileceğini buldu. Anatomik olarak, çatlak izleri yara izleri gibidir. Bu nedenle, uygun nemlendirme ve cildin nemi kaybetmesini önleme görünümlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir (2).

Hint yağının nemlendirici etkisi yara ve çatlak izlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yazının devamında, çatlak izleri için Hint yağı nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

Cilt Çatlakları İçin Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

Yapılan bilimsel bir çalışma, soğuk preslenmiş bitki yağlarının rafine yağlara kıyasla yüksek besin özellikleri içerdiğini belirtmektedir. Bu nedenle, daha iyi tedavi edici etkilere sahiptirler. Rafine etme ve kimyasal işlem, herhangi bir yağın tedavisel faydalarını azaltır (3). Cilt çatlaklarınızı Hint yağı ile tedavi etmeye karar verirseniz en iyi etkileri görmek için soğuk preslenmiş ürünleri tercih edin.

1. Hint Yağı ile Sıcak Masaj

Hint yağı nem kaybını önler ve cildi nemli tutar. Bu sayede, çatlakları en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Malzemeler

2 yemek kaşığı Hint yağı

Nasıl Yapılır?

Hint yağını birkaç saniye mikrodalga ile ısıtın.
Ilık yağ ile çatlakların bulunduğu bölgeye 5-10 dakika masaj yapın.
Bir gece bekletin veya en az bir saat sonra yıkayın.
Bunu her gün tekrarlayın.

2. Hint Yağı ve Karanfil Yağı

Karanfil yağı, anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Mevcut dokuların yeniden düzenlenmesini sağlayan etkileri vardır (4). Bu özellik yara izlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, karanfil veya karanfil yağının çatlaklar üzerindeki etkilerini tespit etmek için yapılmış bilimsel bir araştırma yoktur.

Malzemeler

2-3 damla karanfil yağı
1 yemek kaşığı Hint yağı

Nasıl Yapılır?

İki yağı karıştırın.
Karışımla çatlakların üzerine masaj yapın.
Bir gece bu şekilde bırakın.
Her gün tekrarlayın.

Uyarılar

Karanfil yağı bazı hassas ciltlerde cildi tahriş edici etki gösterebilir. Kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölgesinde test edin.
3. Hint Yağı ve Badem Yağı

Badem Yağı

Badem yağı ile masaj yapmak çatlakların görünümünü azaltabilir ve yenilerinin oluşmasını önleyebilir (5). Acı veya tatlı badem yağı olabilir, elinizde hangisi varsa kullanabilirsiniz. Tatlı badem yağı, cilt çatlaklarındaki kaşıntıyı azaltmaya ve ilerlemelerini önlemeye yardımcı olabilir (6).

Malzemeler

1 yemek kaşığı tatlı badem yağı
2-3 damla acı badem yağı (isteğe bağlı, her ikisini de kullanabilirsiniz)
1 yemek kaşığı Hint yağı

Nasıl Yapılır?

Badem yağlarını ve Hint yağını karıştırın.
Karışımı çatlaklara masaj yaparak uygulayın.
En az bir saat veya gece boyunca açık bırakın. Her gün tekrarlayın.

Bir cevap yazın