Kara Girmek Faydalı Mıdır?

Birçok kişi kış aylarında soğuk havaya rağmen yarı çıplak şekilde kara girmeyi sağlıklı olarak görmektedir. Eskilerden bu yana gelenek haline getiren ve en az yılda bir kez kara girmenin yararlı olduğunu söyleyenlerde mevcut. Peki gerçekten kışın yarı çıplak kara girmek yararlı mıdır? Kara girmenin faydası varsa nelerdir? bu konularda tüm ayrıntılarıyla kara girmenin etkilerini sizlerle buluşturalım. Soğuk hidroterapi olarak da adlandırılan buz banyosu genellikle profesyonel sporcuların kas ağrılarını tedavi etmek için kullandığı bir yöntem. Bunun yanında bir çok faydası daha var. Tabii baştan söyleyelim, evde denememenizde fayda var.

Kas ağrılarına iyi gelir

Soğuk suya maruz kaldığınızda kan damarlarınız daralır ve küçülür. Sudan çıktığınızda ise sıcaklıktaki değişiklik, kasların hızla yeniden açılmasına neden olur. Kan damarlarının bu şekilde hızla genişlemesi kaslara ihiyaç duyduğu oksijeni sağlayarak ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Bunu ağrıyan ya da şişen bir yerinize hemen buz koyma nedeninizle doğru orantılı olarak düşünebilirsiniz.

Ruh sağlığınızı iyileştirebilir

Deneyenler ilk denemede genellikle acı verici bulduğunu söyleseler de buz banyosunun zihin sağlığına iyi geldiğine dair kanıtlanmış bilimsel veriler var. Nefes alışverişinize odaklanmanızı ve dikkatinizi başka yere vermenizi sağlayan soğuk su, sinir sisteminde endorfin salgılanmasına neden olabiliyor.

İyi bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir

Merkezi sinir sisteminde etkili olan buz banyoları vücudu dinçleştirirken aynı zamanda banyodan 10-15 dakika uykunuzu da getirebilir. Ayrıca daha sağlıklı bir uyku çekmenize de yardımcı olur.

Yaralanmaları azaltabilir

Özellikle profesyonel sporcuların kullanma nedenlerinden bir diğeri de yaralanma riskini en aza indirgemesi. Kas ağrılarını azaltıp iyileşmelerine yardımcı olan soğuk su bir sonraki antrenman için de hazır olmalarına yardımcı oluyor.

Riskleri

Tüm bunlara baktığımızda gerçekten bir çok faydası olan buz banyosu ilk defa deneyenler ve bilmeyenler için oldukça da riskli. 10 dakikadan fazla kalmak hipotermi ve donma riski taşıyabilir. Bunun yanında ciddi bir rahatsızlığınız varsa onun tetiklenmesine ve yüksek tansiyona da sebep olabilir. Cildiniz birkaç dakika içinde aşırı soğuğa tepki verip renk değiştirebilir. Bu renk değişikliklerini fark ettiğiniz anda da soğuk sudan çıkmanız gerekir.

Bir cevap yazın