Kazayağı Kırışıklıklarını Yok Etmek İçin Doğal Yöntemler

Kazayağı kırışıklıkları

Göz çevremizdeki belirgin çizgileri kazayağı kırışıklıkları olarak adlandırıyoruz. Genetik faktörlerin de etkisiyle birlikte özellikle yaş aldıkça bu çizgilerin daha da belirginleşmesi canımızı sıkabiliyor. Hal böyle olunca gerekli önlemleri almak için harekete geçiyoruz. Bu noktada yine doğal ürünlerde arıyoruz çareyi. Kimyasal ürünlerle cildimizi cezalandırmak yerine doğal ve pratik ürünlerle kesinlikle ödülü hak ediyoruz. Peki kazayağı kırışıklıklarını yok etmek için doğal yöntemler nelerdir?

1- Süt

süt

Her evde mutlaka bulunan süt, kemiklerimizin kalsiyum ihtiyacını karşıladığı kadar kazayağı kırışıklıklarını da azaltmada başarılı bir yardımcı. Cilt hücrelerini yenileyen süt, belirgin göz çevresi kırışıklıklarıyla birlikte dudak çevresi ve alın kırışıklıklarını da azaltmanıza yardım edecek. Düzenli süt tüketerek cildinizi yenileyebileceğiniz gibi cilt bakım ritüelinize de sütü ekleyebilirsiniz.

Temiz bir bezi ya da makyaj temizleme pamuğunu süte batırın ve göz çevrenize sürün. Bu şekilde en az 5 dakika bekleyin ve yüzünüzü suyla durulayın. Bu işlemi isterseniz tüm yüzünüze de uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak süt ile bakım yaptığınızda cildinizdeki yenilenmeyi fark edebilirsiniz.

2- Yumurta beyazı

Yumurta beyazı

Yumurta da evimizde bulunan sağlık deposu ürünlerden. Kazayağı kırışıklıklarını yok etme konusunda da mucizevi bir etkiye sahip. Yumurtanın cildi sıkılaştırıcı etkisi ile kazayağı kırışıklıklarınızı en aza indirgeyebilirsiniz. Yumurta ile bakım ritüeli için öncelikle yumurtanın beyazını kullanmalısınız.

Bir kaba yumurtanın beyazını alın ve köpük kıvamını yakalayana kadar mikserle çırpın. Elde ettiğiniz köpüğü göz çevrenize dikkatli bir şekilde sürün. 15 dakika kadar kurumasını bekleyin. Bu süreçte köpüğü sürdüğünüz kısımların gerginleştiğini de hissedeceksiniz. 15 dakika sonunda ılık suyla göz çevrenizi yumurtadan arındırın. Haftada iki kere düzenli olarak bu tarifi uygularsanız kırışıklığın olduğu bölgenin gerginleştiğini ve kazayağı görüntüsünün gözle görülür şekilde azaldığına şahit olacaksınız.

3- Aloe Vera

Aloe Vera

Artık ulaşılması zor olmayan bitkilerden biri olan aloe vera, cilt için adeta bir şifa deposu. Evde yetiştirilmesi oldukça kolay ve ucuz olan bu bitkiyi mutlaka beslemeli ve nimetlerinden de faydalanmaya başlamalısınız. Kazayağı kırışıklıklarını yok etme konusunda da ne kadar başarılı olduğunu görünce hayran kalacaksınız.

Eğer bitkiniz varsa bir ufak aloe vera parçasının kabuğunu sıyırın ve içindeki jeli bir kaseye dökün. Daha sonra bu jeli kazayağı kırışıklıklarınızın olduğu bölgeye iyice yedirin. Gece yatmadan önce uyguluyorsanız bu şekilde uyuyun ve sabah soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Eğer gün içerisinde yapıyorsanız en az 1 saat beklettikten sonra yüzünüzü durulayın. 1 ay boyunca her gece bu şekilde yüzünüze bakım yaparsanız daha dinç bir görüntüye ulaştığınızı fark edeceksiniz. Sadece göz çevresinde değil isterseniz tüm yüzünüzde bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Ancak yüzünüze sürmeden önce kolunuzun ufak bir bölümünde bu bitkiye alerjiniz olup olmadığını test edin ve herhangi bir reaksiyonla karşılaşmazsanız yüzünüze uygulayın.

Bir cevap yazın