Kırmızı Pancar Faydaları Nelerdir? Pancar Salatası ve Çorbası

Kalsiyum, a ve c vitaminleri, folik asit, manganez, potasyum ve lif yönünden zengin olan kırmızı pancar yüksek antioksidan etkisiyle başta kanser olmak üzere, birçok hastalığın giderilmesine yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar, sağlığa en yararlı besinlerden biri olan pancarın, A, B, C ve P vitaminleri içerdiğini gösteriyor. Öte yandan yapraklarının da son derece faydalı olduğu belirtiliyor. Peki kırmızı pancar nasıl tüketilir? Hangi hastalıklara iyi geliyor? Pancarın faydaları nelerdir? Pancar salatası nasıl yapılır? Pancar çorbası nasıl yapılır? İşte nefis pancarlı tarifler…

KIRMIZI PANCAR FAYDALARI

Kansızlık probleminin giderilmesine yardımcı olur
İç organları korur
Kalp damar hastalıklarının engellenmesine yardımcı olur
Kanı temizler
Hazmı kolaylaştırır
İştah ve yorgunluk sorunlarını
Diyabet gelişimini engeller
Kabızlığı önler
Mide ağrısı ve ekşime sorunlarını giderir
Karaciğeri zararlı maddelerden arındırır
Karaciğerin düzgün çalışmasını sağlar
Kabızlığı önler
Fiziksel dayanıklılığı arttırır, dinçlik verir
Kan dolaşımını kolaylaştırır
Sinirleri yatıştırır
Tansiyonu düzenler.

KIRMIZI PANCAR NASIL TÜKETİLİR?

“Pancara rengini veren betalain antioksidan, anti enflamatuar ve detoks özellikleri ile biliniyor ve pancar “betalain” olarak adlandırılan bu fitobesinin tek kaynağı. Ancak yüksek ısı bu değerli bileşenin zarar görmesine neden oluyor, bu nedenle 15 dakikadan fazla buharda pişirilmemesi ya da 1 saatten fazla fırınlanmaması gerekiyor.

Uzmanlar, pancar suyunun yüksek miktarda ve seyreltilmeden içilmesini önermiyor. Bu içeceğin, havuç, elma gibi farklı meyve ve sebze sularıyla yarı yarıya seyreltilerek tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

KIRMIZI PANCARIN İYİ GELDİĞİ HASTALIKLAR

Hazmı kolaylaştıran bu sebze, bileşimindeki rubidyum maddesi sayesinde sindirime destek oluyor, kabızlığı önlüyor. Mide ağrısı ve ekşime sorunlarını gideren pancar ayrıca karaciğerin düzenli çalışmasını sağlayarak, diyabet gelişimini de engelliyor.

Birçok besinde bulunmayan, hücreleri, enzim ve proteinleri koruyan betalain grubu bir madde içeren pancar, bu özelliğiyle iç organları koruyor, kalp-damar hastalıklarının engellenmesine yardımcı oluyor. Ancak bu konuda pancarın en önemli yardımcısı kişinin genetik yapısı oluyor.

Detoks listelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan pancar, kanı temizliyor ve karaciğeri zararlı maddelerden arındırmaya yardımcı oluyor. Egzersiz öncesi içilen pancar suyunun fiziksel dayanıklılığı arttırdığı, dinçlik verdiği de biliniyor.

Ancak uzmanlar, şeker oranı yüksek bir sebze olduğundan pancar suyunun aşırı tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Yapılan çalışmalarda; pancarda bulunan nitrat adlı maddenin vücutta nitrik okside dönüşerek damarları genişlettiği, kan dolaşımını kolaylaştırdığı ve tansiyonu düşürdüğü de gösteriliyor.

“Günde bir bardak pancar suyu içmek, 24 saat boyunca tansiyonu düzenliyor, sinirleri yatıştırıyor.”

Bir cevap yazın