Obezite Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan obezite, Türkiye’de daha çok kadınlarda görülüyor. Obezite hastaları fiziksel ve ruhsal yönden büyük sıkıntılar yaşıyor, hastalıklara bağlı ölüm riskiyle karşı karşıya kalıyor. Prof. Dr. Umut Barbaros, obezite nasıl oluşur, tedavisi nasıldır gibi önemli sorulara uzman yanıtları sunuyor.

Obezite nedir?

Obezite “sağlığı bozabilecek derecede anormal ya da fazla yağ birikimi” olarak tanımlanmaktadır. Vücut yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının olması gereken düzeyin üstüne çıkmasıdır. Kişinin boy ve ağırlığı arasındaki ilişki bu nedenle çok önemlidir.

Obezitenin zararları nelerdir?

Obezite beraberinde başka hastalıklara da neden olan sinsi bir hastalıktır. Kansere bağlı ölümler ve kanser artışı, obeziteye paraleldir. Özellikle erkeklerde kolon kanseri, kadınlarda da meme kanseri oranları obeziteye anlamlı derecede artmaktadır.

Obezite neden olur?

– Yanlış beslenme, aşırı tüketim ve fast food beslenme alışkanlığı

– Hareketsiz yaşam

– Genetik etmenler, hormonal ve metabolik etkiler

– Psikolojik nedenler

– Zararlı alışkanlıklar; sigara – alkol tüketimi

– Kullanılan bazı ilaçlar

– Kadınlarda doğum sırasında ve sonrasında alınan kilolar, hormonal değişimler

– Bilinçsizce yapılan diyetler hızla kilo alınmasına neden olabiliyor.

Obezite nasıl tedavi edilir?

Obezite hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir bir hastalıktır. Obeziteye sebep olan en önemli şey günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerjinin vücutta yağ olarak depolanmasıdır. Bu nedenle alınan enerjinin tüketilen enerjiden az olması ve bu şekilde negatif enerji dengesi oluşturulmalıdır.

Obezite tedavisinde tıbbi beslenme tedavisi (diyet), egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, farmokolojik tedavi ve ciddi vakalarda cerrahi tedavi uygulanması gerekmektedir.

Şişmanlık (obezite) ameliyatları ya da diğer bir sık kullanılan adıyla bariatrik cerrahi ameliyatları günümüzde başarı ile uygulanabiliyor. Aşırı şişman hastalarda diyet ve benzeri tedavi yöntemlerinin kalıcı başarı sağlama olasılığı % 1-2 kadarıdır. Bu yüzden aşırı kilolu hastalarda cerrahi tedavi en etkili yöntemdir.

Bir cevap yazın