Ramazan Ayına Bedeninizi Nasıl Hazırlamalısınız?

İslam alemi için oldukça önemli aylardan biri, Ramazan ayıdır. Bu zamanda yaklaşık bir ay oruç tutulur. Dini yönünü bir tarafa bırakırsak oruç sağlık açısından da vücudumuzun yenilenmesine ve dinlenip tekrar aktif olmasına yardımcı olmaktadır. Elbette dengeli şekilde tüketim yapıldığında bu fayda görülmektedir. Genel olarak iftar zamanları aşırı tüketim nedeni ile mide ağrıları yaşanabilir. Oruç, başlı başına sağlığımızı destekleyen bir ibadet olsa bile öncesinde vücudumuzu hazırlamamız sağlığımız açısından daha yararlı olacaktır. Böylece günlük yaşantımızı oruç tutarken bile sıkıntısız şekilde devam ettirebiliriz. Bu dönemde ise en önemli konu sıvı tüketimidir. Özellikle elma suyu oruca hazılanmak için uzmanlar tarafından önerilen meyve sularının başında gelmektedir. Bu nedenle elma suyunu şimdiden tüketmeye başlayarak vücudumuzu Ramazan Ayı’na hazırlayabiliriz.

Ramazan Ayına Bedeninizi Nasıl Hazırlamalısınız?Oruç Ayına Nasıl Hazırlanmalıyız?

Ramazan Ayı’ndan tam bir verim alabilmek adına maddi ve manevi olarak hazırlanmak önemlidir. Genel olarak oruç tutmaya vücudumuzu alıştırabilmemiz için aşağıdaki genel bazı konulara dikkat edebiliriz:

Sağlıklı biri günlük olarak ortalama vücudundaki sıvının yaklaşık olarak 1,5 litresini idrar yoluyla dışarı atar. Buna ek olarak terleme yolu ile atılım eklenirse havanın durumuna göre toplam 3 veya 5 litre sıvı atılımı sadece idrar ve terleme ile olmaktadır. Bu nedenle sıvı tüketimi Ramazan Ayı’nda oldukça önemlidir. Elbette sadece su değil bunun yanında sulu meyvelerden karpuz, kavun, üzüm vb. tüketilebilir. Özellikle elma suyu ayrıca destek sağlayacaktır.

Sağlık açısından Ramazan Ayı diyet ayıdır. Bu nedenle oruç tutarken zorlanmamak adına Ramazan başlamadan yaklaşık bir ay önce yemeklerimizin porisyonlarını azaltmak iyi olacaktır. Böylece midemiz biraz daralıcak ve daha az yemek ile doyduğumuzu hissedeceğiz. Bunun için Hindistan cevizi yağı, taze badem, kahve, zencefil vb. içeren ve yağ yakımına destek olan besinleri tercih edebiliriz.

Bildiğiniz gibi Dünya Sağlık Örgütü tuz kullanım miktarı konusunda oldukça üzerinde durmaktadır. Çünkü tuzun yararı olduğu gibi fazla tüketimi de zararlıdır. Aşırı sıvı kaybına neden olacağı için mümkünse Ramazan Ayı öncesi ortalama tuz kullanımının altına alışmaya çalışın. Böylece fazla sıvı kaybının önüne geçmiş olacaksınız.

Diğer önemli konu ise tatlı tüketimidir. Ramazan Ayı’nda özellikle iftar yemeğinden sonra tüketilen şerbetli tatlılara dikkat edilmelidir. Hatta mümkünse şerbetli tatlı yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Tatlıları ise yemekten en az yarım saat sonra tüketmeniz ani şeker yükselimine engel olacaktır.

Ramazan Ayı’nda özellikle ileri yaşlarda olan kişilerin kalp hastalıklarına dikkat etmesi gereklidir. Bunun için elma suyunu tüketebilirsiniz. Elma suyu, direkt olarak kalbe faydalı olmaktadır.

Meyve Tüketimine Önem Verin

Genel olarak sadece Ramazan Ayı’nda değil tüm günlerde meyve tüketimine önem verin. Ramazan Ayına Bedeninizi Nasıl Hazırlamalısınız?Ancak bilinçsiz tüketimden de kaçının. Bunun için uzmanların önerilerine dikkat ederek tüketim yapın. Özellikle bilinçli şekilde meyve tüketimi sizi salgın hastalıklardan da korumaya yardımcı olacaktır. Bunun için uzmanların hangi meyvenin neye destek olduğunu anlattığı programlara göz atabilirsiniz.

Özellikle oruçlu iken yorgunluk sonrası çeşitli adele ağrıları ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarda elma suyu gibi yararlı meyve suları bu ağrıların oluşmasını engelemeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın