Sıfır Atık İçin Neler Yapılmalı?

İklim ve çevre sorunlarının etkilerini arttırması ile birlikte tüm dünyayı ilgilendiren atık sorunu daha da önemli hale geldi. Başarılı bir atık yönetimi ile gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak ve küresel ısınmanın önüne geçmek ise aslında zannedildiği kadar zor değil. Peki başarılı bir şekilde uygulandığı takdirde çevresel tahribatı en aza indirgeyecek olan sıfır atık nedir?

Sıfır Atık Nedir? 

Dünya nüfusunun giderek çoğalması ile beraber yaygınlaşan tüketim çılgınlığının, çevre kirliliğinin hızla artmasına neden olduğunu gözlemlemek mümkün. İklim krizinin global bir sorun haline geldiği günümüzde, atık yönetimi de gündemden düşmeyen konular arasında yerini almış durumda.

Atık yönetimi ile doğrudan ilişkili olan sıfır atık kavramının, sürdürülebilir yaşamı destekleme noktasında çok önemli bir konu olduğunun altını çizmekte fayda var. Sıfır atık nedir sorusunu ise israfın önlenmesi yoluyla kaynakların daha verimli kullanılmasına yardımcı olan; böylelikle atık oluşumunu engelleyen bir uygulama ve atık yönetim felsefesi olarak açıklamak mümkün.

2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi, atıkları kontrol altına alarak israfı önleme ve geri dönüştürülebilir alanları yeniden üretime kazandırma noktasında kritik bir rol üstleniyor. Buna ek olarak birey ve kurumlar ile yapılan işbirlikleri de aralıksız sürdürülüyor.

Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi ile atık azaltma girişiminin son derece önemli olduğunu vurgularken Sıfır Atık Projesinin gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma sorumluluğun en önemli adımlarından biri olduğunun da altını çiziyor.

Bu noktada bizler de sıfır atık hedefini yaşamımızın merkezine alarak, hem kendimiz hem de bizden sonra gelecek nesiller için daha temiz ve yeşil bir dünyanın kapılarını aralayabiliriz.

Sıfır Atık Neden Önemli? 

Sıfır atık, atık üretimini azaltarak mevcut atıkların yeniden dönüştürülmesini ve daha sonra başka bir amaçla kullanılabilir hale gelmesini hedefleyen bir kavram. Nüfus artışı ve sanayileşme ile birlikte tüm dünyada artan atık sorunu, dünyanın geleceğini tehlikeye sokarken doğal kaynakları da tükenme riski ile karşı karşıya bırakıyor.

Doğanın korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi için çok önemli olan sıfır atık ise sürdürülebilir bir yaşamı destekliyor. Peki bugün pek çok ülkenin gündeminde olan sıfır atık ya da bir başka deyişle atık oluşumunun önlenmesi neden bu kadar önemli?

İlk olarak sıfır atığın ekolojik yaşamın ve canlı çeşitliliğinin korunması için oldukça önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü doğaya bırakılan atıklar denizlerde ve ormanlarda yaşayan canlıların yaşamı için büyük tehdit oluşturuyor.
Sıfır atığın hedeflerinden biri olan israfın önlenmesi, elektrik ve su tasarrufuna yardımcı olurken doğal kaynakların da daha verimli bir şekilde kullanılmasına olanak tanıyor.

Kurumlar için ekonomik büyümenin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayan sıfır atık uygulamaları, aslında ihtiyaç dışı olan harcama kalemlerini ortadan kaldırıp bireysel maliyetleri de düşürüyor.

Geri dönüşüme kazandırılan atık miktarının çoğalması ile birlikte ağaçların kesilmesi de önlenmiş olacağından havaya salınan sera gazı miktarı azalıyor. Bu da hava kirliliğinin artmasını engelliyor.

Atık üretimini en aza indirmeyi destekleyen sıfır atığın yaygınlaşması ile ortak bir çevre bilincinin oluşması kolaylaşıyor.

Sıfır atık nedir sorusunu yanıtladık ve sıfır atık uygulamalarının neden önemli olduğuna değindik.

Bir cevap yazın