Yeni Bir Alışkanlık Oluşturmak Ne Kadar Sürer?

Alışkanlık oluşumu hakkında hızlı bir Google araması yapıldığında edinilen bilgi muhtemelen sadece 21 gün sürdüğü öğrenilir. Ya da 18, 28, hatta 31. Gibi haftayı belirten sayılar değişir, ancak standart tavsiyeler değişmez. Kendi kendine yardım konusunda destek sağlayan uzmanların çoğu, bir davranışın belirli sayıda gün boyunca tekrarlanırsa, bu alışkanlığı geliştirmeye mahkum olunduğunu öne sürmektedir.

Ancak alışkanlık oluşturmak o kadar basit değildir Sonuçta, çoğu kişi, kişisel deneyimlerinden bazı alışkanlıkların geliştirilmesinin oldukça kolay olduğunu bilmektedirler. Mesela arka arkaya birkaç gece aynı saatte komik flimler izleyen biri, her gece aynı şekilde bu flimleri izyeerek eğlenmeyi seçmektedir. Bununla birlikte aynı kişi günlük spor alışkanlığı edinmeye çalışıldığında, o kadar istekli olmaz. Neden bazı alışkanlıklar kolayca şekillenirken bazıları alışkanlıkların sürmesi pek olası görünmez.

Yeni bir alışkanlık oluşturmanın ne kadar süreceği, eski davranışın gücüne bağlıdır. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı oluşturmak, 10 yıldır her gün dondurma yiyen biri için haftada bir dondurma yiyen birine göre daha uzun sürmektedir. Zaten kişinin haftada bir spor salonu rutini varsa, haftada iki kez spor salonu rutini oluşturmak daha kolay olacaktır.

Bir alışkanlık edinmek için belirli bir son tarihe odaklanmak yerine, alışkanlık oluşturma sürecini her seferinde bir gün ele alınması faydalı olacaktır. Bazı stratejileri kullanarak süreci hızlandıracak ve yeni alışkanlığın kalıcı olmasını sağlanabilir. Bu stratejiler şunlardır:

Küçük ve Belirli Hedefler Tanımlamak

Yeni Bir Alışkanlık Oluşturmak Ne Kadar Sürer?Eğer bir konuda alışkanlık geliştirilmeye çalışılıyorsa; muhtemelen akıldaki hedefler büyük ve kapsamlıdır. Örneğin daha düzenli bir hayat için bir ev tutmak veya okul çalışmalarını zamanında teslim etmek gibi. Bu hedefler, uzun vadeli motivasyon için çok önemlidir, ancak motivasyon yeni alışkanlıklar edinilmesinde bunlara bağlı kalınmasına yardımcı olmazlar. Çünkü daha organize olma gibi soyut bir hedef belirlendiği düşünüldüğünde, bu senaryoda, kişinin kendi başarı oranını izlemeyeceği kadar belirsiz ve soyut bir hedef oluşturulmuş olunur. Diyelim ki bir kişi tüm gün boyunca dolabını toplasa bile, dağınık mutfağına baktığı zaman hala bir başarısızlık gibi hissedecektir.

Bir alışkanlık basitçe tekrarlanan bir davranıştır. Yeni bir alışkanlık geliştirmeden önce, küçük, belirli bir davranışsal hedef belirlenmesi gerekir. Örneğin, daha organize olun yerine, her Pazar sabahı çamaşır yıkama veya ütüleme denenebilir. Bu hedef işe yaramaktadır çünkü somuttur. Ve bu alışkanlık otomatik hale gelene kadar, başka bir deyişle alışkanlık haline gelene kadar defalarca tekrarlana bilinecek bir davranıştır.

Alışkanlığı Kolaylaştırmak

Yeni Bir Alışkanlık Oluşturmak Ne Kadar Sürer?Diyelim ki daha sağlıklı bir diyet yeme alışkanlığı geliştirilmek istensin. Değişikliği yapmak için eğer kişi motive olduysa ve sağlıklı yemek yemekten zevk alıyorsa, normalde bu alışkanlığın kolaylıkla edinilmesi gerekir. Onu durdurabilecek lojistik ve zihinsel engelleri düşünmeli ve onları aşmanın yollarını bulmalıdır. Mesela kişi işten sonra yemek pişiremeyecek kadar yorgun olduğunda, bu yüzden sağlıksız olarak nitelendirilen hazır yemek siparişlerini normale göre daha çabuk sipariş verir. Bitkinlikle savaşmaya çalışmak yerine, engelin etrafından dolaşmanın yollarını düşünmelidir. Oysa her hafta, hafta sonu öğleden sonrayı sonraki beş gün için yemek hazırlamaya ayırabilir. Veya yakınındaki önceden hazırlanmış sağlıklı yemek dağıtım hizmetlerini araştırabilir veya öğleden sonra yorgunluğunu azaltmak için gece uyku süresini artırmayı bile düşünebilir.Bu yeniden çerçeveleme stratejisi, kalıcı hale getirmek için uğraşılan tüm alışkanlıklar için geçerlidir. Kişinin kendisini hayal kırıklığına uğratmak yerine, engelleri ortadan kaldırmanın ve alışkanlık oluşturma sürecini kolaylaştırmanın yollarını düşünmelidir.

Bir cevap yazın