Ylang Ylang Esansiyel Yağı Faydaları Nelerdir?

Ylang Ylang Esansiyel Yağı ne işe yarar?

Ylang Ylang Esansiyel Yağı etkili bir antidepresan, antiseptik, antispazmodik ve yatıştırıcı olarak kabul edilir. Ayrıca saçları kalınlaştırma yeteneği ve cildin iyileştirici özellikleri nedeniyle yüzyıllardır çok aranmaktadır.

Endonezya gibi yerlerde tarih boyunca güzellik artırıcı ve sağlığı teşvik edici etkilerine ek olarak, Ylang Ylang, enerji verici, afrodizyak nitelikleri nedeniyle düğün gecelerinde yeni evliler yatağını süslemek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ylang Ylang Nedir?

Ylang ylang esansiyel yağı, büyük tropikal ylang ylang ağacının çiçek yapraklarından gelir. Bugün, ylang ylang ağaçları Endonezya, Filipinler ve Polinezya adaları dahil olmak üzere Asya’nın her yerinde tropikal alanlarda yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Ylang ylang nasıl kokar? Ylang ylang aslında “çiçek çiçeği” anlamına gelir ve tatlı, çiçek kokusundan dolayı bu ismi almıştır. Araştırmalar, bu yağın bağışıklık sağlığı, kan akışı ve duygular üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu ve endokrin, kardiyovasküler, üreme ve sindirim sistemleri için doğal bir takviye haline getirdiğini gösteriyor.

Bu yağın hoş kokusu uçucu organik bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Ylang Ylang Çiçeği kokuları bitki-böcek etkileşimlerinde önemli bir faktördür ve zararlıları ve böcekleri ittiği için başarılı tozlaşma için çok önemlidir. Ayrıca anksiyete karşıtı etkiside vardır.

Aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, çalışmalar en önemli Ylang Ylang Uçucu Yağ faydalarından bazılarının şunları içerdiğini göstermektedir:

  • Artan kan akışı
  • Enflamasyonu gidermek
  • Parazitlerle mücadele
  • Kalp atışını düzenleme
  • Kardiyak problemlerin iyileştirilmesi
  • Ruh halini iyileştirmek ve kaygıyı azaltmak
  • Sağlıklı bağırsak fonksiyonunu teşvik etmek

Ek olarak, yiyecek ve içeceklerde, lezzet verici ve koruyucu bir ajan olarak kullanılır. Ve ürün imalatında kozmetik, ev temizleyicileri, saç ürünleri ve sabunlar için bir koku olarak eklenir.

Ylang Ylang Uçucu Yağı Faydaları

1. Bağışıklık ve Kalp Sağlığı Güçlendirici
Araştırmalar, ylang ylang yağındaki aktif bileşiklerin şunları içerdiğini göstermiştir: çeşitli flavonoidler, terpenler, o-metilmokastolin, liriodenin ve dihidroksibenzoik asit.

Bangladeş’teki Rajshahi Üniversitesi Fitokimya Araştırma Bölümü’nden araştırmacılar, bu yağda bulunan fitokimyasalların, insanlar tarafından topikal veya dahili olarak kullanıldığında antibakteriyel, antifungal ve sitotoksik aktivitelere sahip olduğunu buldular. Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye ve kanser, kalp hastalığı, otoimmün ve bilişsel ilgili bozukluklar gibi çoğu hastalığa önde gelen bir katkıda bulunan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilirler.

Kan akışını iyileştirdiği ve iltihapla savaştığı bilinen ylang ylang, sağlıklı bir dolaşım sistemini destekler. Kan basıncını kontrol etmek ve kalp aritmisini önlemek için en yararlı esansiyel yağlardan biri (lavanta, adaçayı, adaçayı ve sığla ile birlikte ) olarak kabul edilir. Bir taşıyıcı yağ ile birlikte her gün tek bir damla ile masaj yapın.

2. Ruh Hali Artırıcı ve Anksiyete Savaşçısı
Doğrudan beynin koku alma sistemi üzerinde hareket etme kabiliyeti nedeniyle, bazılarının solunması ruh haliniz üzerinde anında olumlu etkilere sahip olabilir ve hafif, doğal bir endişe veya depresyon ilacı gibi davranabilir.

Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan 2018 çalışması, beynin ve serotonin sisteminin hipokampus bölgesindeki etkilenen süreçler nedeniyle olumlu anti-anksiyete etkilerine sahip olduğuna dair kanıtların olduğunu buldu.

Hafif yatıştırıcı etkileri olduğu ve hızlı kalp atışı ve yüksek tansiyon gibi stres tepkilerini azaltabildiği için uykusuzluk ve kronik yorgunluk sendromu ile mücadelede de faydalıdır. Bu yüzden araştırmacılar bunun genel bir “uyumlulaştırma etkisi” olduğu sonucuna varmışlardır.

Anti-anksiyete kullanımları: Daha güçlü farkındalık, güven, barış ve kendini sevme duyguları getirmek için yağı evinizde yaymayı veya cildinize masaj yapmayı deneyin.

3. Ylang Ylang Cilt Sağlığı Koruma
Bu yağın en popüler kullanımlarından biri, korumak ve yaşlanma veya tahriş belirtilerini önlemeye yardımcı olmak için cilde uygulamaktır. Cilt kanseri hücreleri ve melanom gelişimi ile mücadelede bile güçlüdür.

Ylang ylang esansiyel yağı cilt için neden iyidir? Çalışmalar, yüksek kaliteli ylang ylang yağının terpenoidler olarak adlandırılan aktif bileşenlerin yüksek bir yüzdesine sahip olduğunu göstermektedir. İzole terpenoid türevleri (canangaterpenes IV-VI dahil), birkaç cilt bozukluğunun tedavisi için doğal terapötik ajanlar olarak umut verici sonuçlar göstermektedir.

Kanserli melanom cilt hücreleri üzerinde test edildiğinde, terpenoid bileşikleri hücre melanogenezi ve bağışıklık sistemi sitotoksisitesi üzerinde güçlü bir inhibitör etki gösterir. Başka bir deyişle, bu yağdaki antioksidanlar cilt hücrelerini oksidatif stres ve kanser hücresi oluşumuna yol açabilecek DNA hasarından korumaya yardımcı olur.

Cilt sağlığı için nasıl kullanır: Bir veya iki damlayı hindistancevizi veya jojoba yağı ile birleştirin ve koruma için günde bir veya iki kez yüzünüze masaj yapın.

4. Doğal Enerji Verici
Her zaman yorgun, süzülmüş veya sinirli olduğunuzu düşünüyorsanız, Ylang ylang ile aromaterapi tedavisini denemek yardımcı olabilir. Birçok kişi, kokuyu enerji verici ve yorgunluk veya vücut ağrılarıyla mücadelede yararlı bulur.

Enerji artırma kullanımları: Temiz bir pamuk topuna birkaç damla ekleyin ve bileklerinize, boynunuza veya göğsünüze uygulayın.

5. Ylang Ylang Yağı ile Doğal Saç Bakımı
Saç dökülmesi için Ylang ylang yağı kullanmak için birkaç iyi neden vardır. Çünkü saç dökülmesini gidermek için çalışırken aynı zamanda karışıklıkları ve kepeği önlemeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı saçlar için: Sağlıklı, parlak saçların görünümünü artırmak için hindistancevizi yağı veya jojoba yağı kullanarak saç derinize masaj yapmayı deneyin.

6. Afrodizyak ve Sosyal Güçlendirici
Bu yağın hem erkeklerin hem de kadınların libidolarını artırmaya yardımcı olabileceğinden doğal bir iktidarsızlık ilacı gibi davrandığı gösterilmiştir.

Etrafınızdakilerle (eşiniz veya aile üyeleriniz dahil) daha fazla bağlantı kurmak için, odanıza dağıtın, şişeden nefes alın, vücut losyonunuza bir damla ekleyin, hatta çarşaflarınıza veya gömlek yakanıza küçük bir miktar uygulayın.

7. Sindirime Yardımı
Zayıf kan akışını veya sağlıklı sindirime müdahale edebilecek stres ve endişe duygularını önlemek için, bazılarını solumayı, sindirim organlarına masaj yapmayı veya günde birkaç damla tüketmeyi deneyin.

Bir cevap yazın