Yorgunluktan Kurtaran Süper Yiyecekler

Bahar aylarının gelişiyle birlikte hepimiz daha neşeli daha enerjik bir ruh haline bürünsek de bu mevsime geçerken bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kendinizi yorgun, bitkin hissedebilir, yemek yemek istemeyebilir, uyumanıza rağmen uykunuz varmış hissine kapılabilirsiniz. Hatta bu ufak çaplı depresif ruh halinin yanı sıra daha ciddi depresyona da girebilirsiniz. Baharın bu olumsuz etkilerinden kurtulmak aslında zor değil. Sadece birkaç küçük ayrıntıya dikkat ederek bu dönemi rahatlıkla atlatabilirsiniz.

Peki, nedir bu ayrıntılar derseniz tabii ki ilk olarak söylenebilecek şey beslenme düzenine dikkat etmektir. Daha düzenli ve dengeli beslenerek, sağlıklı besinler tüketerek bahar yorgunluğundan kurtulabilirsiniz. Bu aşamada ilk yapmanız gereken şey bol bol su tüketmektir. Eğer çay, kahve gibi ürünleri çok tüketiyorsanız bu sıralar buna dikkat etmelisiniz. Kafein içeren ürünleri azaltmak yorgunluğunuzu azaltabilir. Mevsimine uygun taze meyve ve sebzeleri bu sıralar yemek masalarınızdan eksik etmemelisiniz. Özellikle akşam yemeklerinde yağlı ve ağır besinler tüketmek yerine daha hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Bunların yanı sıra bahar yorgunluğunu atlatabilmek için kahvaltı öğününü atlamamak çok önemli. Sağlıklı bir kahvaltı ve bol C vitamini tüketmek, beyaz ekmek yerine tam buğday ya da çavdar gibi tahıllı ekmekleri tercih etmek bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Prebiyotik yoğurtlar tüketmenizde yine bağışıklığınızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır. Bitkilerin rahatlatıcı etkilerine inanın ve sık sık bitki çayları içerek kendinizi daha iyi hissedin.

Bir cevap yazın