Zaman Bir Hırsız mıdır?

Zaman Bir Hırsız mıdır?

Eskiden zamanın kötü kalpli bir hırsız olduğunu düşünürdüm. Bizden yaşamı alan geçmişe ulaşmamızı imkansıza çeviren uber bir zorba. Sana sormadan sana rağmen hızla akıp giden akışkan bir civa misali elle tutulamaz görülemez ama öylece etkilerini üstünde çevrende hissettiğin bir devir.

Çevreni çepeçevre saran seni yörüngesine alan büyülü bir manyetik alan. Öyle bir hırsız ki ruhun duymadan bir bakmışsın ki saniyelerin dakikaların derken senelerin yok olmuş düşündüklerini yapamamışsın, hayallerine ulaşamamışsın öylece sen durmuş beklemiş o rüzgar edasıyla geçi vermiş.

Sonra bir kitap okur bir film izlersin ve düşüncen değişir. Belki bir bilge ışık olur yoluna ufkuna rehber oluverir. Zannettiğin gibi olmadığını öğretiverir. Zaman bir hırsız olamaz zaman olsa olsa bir öğretici olabilir. Geçmişe geri dönemez geleceğe gidemezsin. Ama geçmişten ders çıkartabilirsin. Onu dinle sana rehber olmasına izin ver.

Dikkatlice onu izle gözlerini ondan ayırma. Onun sana demek istediklerini okuyabilir bugünle geleceğini şekillendirebilirsin. Yelkenler fora yapıp yönünü izini seçebilirsin. Zamana kızmak sana bir şey kazandırmadığı gibi daha da kaybetmene neden olur.

Zamanın değerini bilmeli geçmişi de bugünü de geleceği de kırmamaya çalışmalıyız. Tıpkı Alis’e Zaman Bey’in dediği gibi. Denge kurabilme yeteneği bu dünyada hayatını idame ettirebilmek için birinci şart. Geçmişin Bugünün ve Geleceğin arasında muazzam bir denge kurabilmelisin. Geçmişe dönmek mümkünsüz neredeyse imkansız.

Mümkünsüz olmakla imkansız olma arasında eminim ki muazzam farklar bulunmakta. Biri bu alemin kelimesindeyken diğeri hayal dünyalarının ötenin ötesinin kelimesi gibi. Kelimelerin kokuları olduğuna inanırım kelimelerin de tatları olduğuna insanın ruhunu besleyebildiklerine kalplerine ruhlarına dokunabildiklerine. Renkleriyle gönül gözünü süslediklerine. Bu dünyada da öteler dünyasında da hatırı sayılır yerleri olduklarını bilirim ve buna inanırım.

Duamız olmalı en güzel kelimelerin hayatımızda bulunması konusunda. Bunu istemeliyiz bunu dilemeyiz yine en güzel kelimeler ve cümlelerle. O zaman anlayacaksınız değişen dehrin rüzgarını. Anınız güzelleşecek ve zamana rağmen değil zamanla birlikte akmayı öğreneceksiniz. Uyum içinde bildiğiniz bütün müktesebatı unutarak öyle olağan ve öyle yolunu bulur vaziyette.

Bir cevap yazın