Yağ Yakımını Hızlandırarak Kilo Vermenizi Kolaylaştıran Zencefil Diyeti Nasıl Yapılır?

Yağ Yakımını Hızlandırarak Kilo Vermenizi Kolaylaştıran Zencefil Diyeti Nasıl Yapılır?

Zencefilin faydaları saymakla bitmeyen ve bir çok hastalığa iyi gelen, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda aranılan baş kahraman olan zencefil artık mutfaklarımıza da girmeye başladı. Şifa kaynağı olan zencefili kilo vermek için de yardımcınız oluyor. Nefis bir lezzet ile zayıflayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermenize olanak sağlıyor.

Taze zencefil ile yapacağınız bu diyeti şimdiye kadar denemediyseniz eğer denedikten sonra sevebilir ve vücudunuzda ki etkilerini kısa süre içerisinde görünce zencefili mutfağınızda devamlı kullanmaya devam edeceksiniz.

O zaman sizi zencefil diyetinin ayrıntılarıyla baş başa bırakalım. Zencefil diyeti hakkında bilmeniz gerekenleri gelin birlikte öğrenelim.

Zencefil Diyeti Nedir?

Zencefil diyetinde olay gün içinde zencefil çayı ya da zencefil suyu olarak bilinen karışımların içilmesiyle uygulanmakta olan bir beslenme programıdır. Şok diyet türlerinde olduğu gibi tek bir malzemeye dayanmadığı için sağlıklı bir diyet de denebilir. Eğer bir diyetisyen ya da beslenme uzmanı ile birlikte oluşturduğunuz bir beslenme programınız varsa yine diyetisyeninize sorarak zencefil çayını listenize ekleyebilirsiniz. Ancak size özel yapılan beslenme programına uygun değilse ve doktorunuz da önermiyorsa eğer kullanmayın. Doktorunuz demeden kullanmamaya özen gösterin.

Zencefil diyetinin vücut üzerindeki etkilerini kısaca şöyle sıralamakta fayda var;

  • Zencefil diyeti yağ yakımını hızlandırdığı için kilo vermenizi kolaylaştırır.
  • Sindirim sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Metabolizmayı hızlandırdığı için yine hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur
  • Zayıflamaya yardımcı olmasını yanısıra vücutta yer alan toksinleri atmaya yardımcı olur.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine etkisi vardır.
  • Zencefili uzun bir süre kullandıktan sonra cilt sağlığınız üzerinde de etkili olduğu görülmektedir. Sivilcelerin daha hızlı bir şekilde iyileştiği görülür.

Zencefil Diyeti Nasıl Uygulanır?

Zencefil diyeti için yapmanız gereken ilk iş özel bir zencefil çayı hazırlamanız ve bu çayı her öğününüzden 30 dakika önce içmeniz gerekiyor. Ancak daha etkili bir şekilde olması için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri daha az karbonhidrat tüketmeniz önerilir. Bir çok diyette dikkat etmeniz gereken budur.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

İşte en önemlisi zencefil çaının nasıl yapılacağı konusuna geldik.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zencefil Çayı İçin Gerekli Olan Malzemeler;

1 parça 3-4 cm boyunda taze zencefil
2 litre su
2 adet limon

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikle 2 litre suyu kaynatarak işe başlayın. Ardından taze zencefilin kabuklarını soyun. Bir kaşık yardımıyla zencefilin kabuklarını kolayca soyabilirsiniz. Ardından zencefilleri rendeleyin. Kaynayan suyu bir termosa yada bir sürahi içine dökün. Kaynamış suyun içine rendelediğiniz zencefilleri ilave ederek 10 dakika kadar ağzını kapatarak demlenmesini bekleyin.

Demlendikten sonra elde ettiğiniz çaydan zencefil parçalarını süzerek içindeki zencefil parçalarını çıkarın. Ardından 2 adet limonun suyunu demlediğiniz zencefil çayının içine ilave edin. İşte zayıflatan zencefil çayınız hazır oldu bile.

Eğer zencefil çayını bu şekilde içmekte zorlanırsanız içine içebilmeniz için taze nane yaprakları yada çubuk tarzın ekleyerek bir süre daha bekleterek ardından süzerek bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

Zencefil Diyeti İle İlgili Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar!

Hemen hemen her diyette olduğu gibi bir besin ile ilgili bir diyete başlamadan önce doktorunuza danışmadan başlamayın. Doktor vücudunuza göre en gerekli besin ile oluşturulan beslenme listenizi sizin için oluşturacaktır. Herhangi bir kronik rahatsızlık için yapmanız gereken özel bir diyet olabilir. Onun için önce doktorunuza sormadan başlamayın.

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi zencefilden de fazla tüketmeniz halinde mide ekşimesi, ishal, boğazda yanma vb. sorunlar meydana gelecektir. Bunun için gereğinden fazla bir şekilde tüketmemeniz gerekir.

Safra taşı sorunları olanların zencefil kullanmadan önce doktoruna mutlaka danışmaları önerilir. Zencefil diyetini uygularken yemeklerinize aşırıya gitmemeniz gerekiyor. Daha etkili sonuç almak için yediklerinize de dikkat etmeniz gerekiyor. Ve bu diyeti uygularken yine günde en az 30 dakika yürüyüş yapmaya özen göstererek daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Zencefil çayını tüketirken günde en az 2 litre su içmeniz gerekiyor. Bu diyeti uygularken 2 litre su tüketmeyi de unutmayın.

Bir cevap yazın