Başka Diyarlar

baska-diyarlar

Buranın dışında her yerde dünyayı kurtarabilirmişim gibi gelir bana. Burası ruhumu nedenini hiç bilmediğim bir buhranın içine sürüklüyor ruhumu. Daraltan öylece bunaltan. İyi olan şeyleri göremez umut edemez oluyorum. Kısır döngünün en başı. Başlangıca geri döndürüldünüz kara talihi gibi. Oysa böyle olmamalıydı.

Çoğu şeyi değiştirebilirim zannettiğin şeylerde bir milim ilerleyememe sorunsalı insanın ruhunu kilitsiz kafeslere terk ediyor. Bilemiyorum, bilemem bir çözümü var mıdır? Yürünecek yol nerededir? Ne bekler insanı bu hayat yolunda?

Oysaki ben çoktan unu eleyip eleğimi asmış hissetmem bu genç bedenin altında yatan yaşlı ihtiyarın esintisi bittabi. Mütemadiyen dönük duran bu sanrı. Ay da olmasa gecem karanlık mı olurdu sahi? Dünyalar akıyor gibi benimse akan hıza karşı sadece gözlerim dalıyor gibi öylece umarsız.

Ruhum, idealizmim çalınmışçasına. Oysa oysa bilmek isterdim çok defa akıbetimi, hayrımı ve şerrimi. Köşkümü ve cehennemimi . Beni bekleyen Rıdvan’ı ve Malik’i. Çok defa gördüm, kokladım, bildim ey emaneti fakat unutuyorum unutuyor gibiyim. Ama asla sönmüyor dinmiyor bu sancı.

Merhemini kaf dağlarına mı kaçırmışlar hangi otacının hanesine saklıdır, hangi kahinin küresinde gözükür hangi simyacı bulur tarifini bilmem bilemem çok defa da bilemedim. Bu bilememezlik kuşattı her yanımı.

Bildim en iyi bildim sen özgürlüğüne ve yalnızlığına aşıksın. Sonsuz defa da savaşacağın yegane şey var olma gayen, kızıl elman varlık sebebin, nişanen. Ben en çok cepken giyen cep saati taşıyan gözlüklü bir bilge tavşanın peşinde alemimi bulmak isterim.

Yol gösterici ufuk açıcı harikalar diyarına bir vale ve bir bilet belki de. En güzel hikayelerin başladığı maceraların bitip maceraların başladığı yere. Büyük işlerin gerçekleştiği ideallerinin kocaman olduğu o büyü değmiş evrene.

Kulağımdaki tınısıyla adeta uyumun muhteşem notası bu beni sevindirir bu bana hayal kurdurur. En mükemmel ışıkların en mükemmel mekanları aydınlattığı o “Harikalar’ın Diyarına” o zaman belki yeniden yaşarız gerçek bir yaşam umarak. Gerçek bir rüyaya uyanarak güzel bir esinti eşliğinde güzel yaşamaklar umarak.

Bir cevap yazın