Böğürtlenin Faydaları Nelerdir? Böğürtlen Nelere İyi Gelir?

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir? Böğürtlen Nelere İyi Gelir?

Böğürtlen gülgiller ailesinin en sevilen üyeleri arasında yer almaktadır. Özellikle yol kenarlarında karşınıza çıkan böğürtlen tadı ile sizi büyüler. Mayhoş tadının yanı sıra insan sağlığı için bir çok faydası bulunmaktadır. Böğürtlen hem faydaları hem de tadıyla güzel bir yere sahiptir.

Böğürtlenin Faydaları Neler ve Nelere İyi Geliyor?

 • Böğürtlen içerisinde yer alan antioksidanlar nedeniyle kanserli hücrelere karşı oldukça etkili bir meyvedir. Özellikle kolon ve akciğer kanseri riskini azaltmasıyla bilinir.
 • Böğürtlen içerisinde ki şeker ile kan şekerini dengeleyici bir özelliğe sahiptir.
 • İnsan beyninde yer alan nöronların birbiriyle iletişimini güçlendirir ve beyinde oluşan iltihapların önüne geçmektedir. Beyin sağlığı açısından önemli bir yer tutar.
 • Bağırsakların düzenlenmesini sağlayan lifleri içerdiğinden ötürü kabızlık sorunu olanlar için tavsiye edilir. Kabızlık ve bağırsak hastalıklarını iyileştirmek için kullanılır.
 • Göz rahatsızlıklarında da etkili olarak kullanılır.
 • Flavonol bakımından zengin bir yapıya sahip olması nedeniyle kalp sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca damar tıkanıklığı riskinizi azaltır.
 • Kan akışınızın düzenlenmesine de yardımcı olur.

Böğürtlenle Neler Yapılabilir?

Böğürtleni bir çok açıdan kullanabilirsiniz. Çayından, reçele, sadece meyve olarak ve yaptığınız hamur işi ve pastalarda da kullanarak mutfağınızda kullanabilirsiniz. Öncelikle böğürtlen ile nasıl evde çay hazırlayabilirsiniz onu öğrenmek isterseniz sizi yazının devamına alalım.

Böğürtlen hem görüntüsüyle hemde lezzeti ile sofralarınızı şenlendiren bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Sadece meyve ve reçel olarak kullanılmıyor ayrıca çayı da damaklarınızı lezzetlendiriyor. Yeşil çayın yanında yaptığınız böğürtlen çayı hem koku hem de tat olarak devamlı tüketebileceğiniz bir çay olarak mutfağınızdaki yerini şimdiden yer alıyor.

Böğürtlen çayı nasıl hazırlanır?

Böğürtlen çayı böğürtlen meyvesinden yada kurumuş böğürtlen yapraklarından yapılmaktadır. Marketlerde ve aktarlarda da hazır olarak bulabilirsiniz. Ama kendiniz yapmak isterseniz daha doğal ve sağlıklı bir şekilde olacaktır. Daha çok yol kenarlarında bulunan böğürtleni meyvesini toplayarak yada yapraklarını toplayıp ardından kurutarak onlardan çay yapabilirsiniz.

İlk önce taze böğürtlen meyvelerinden nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Taze böğürtlen meyvesini aldıktan sonra meyveleri ezilerek suyunun çıkarılması gerekiyor. Ardından böğürtlen suyu ve böğürtlenlerin posası kaynar suyun içerisine atılarak 10-15 dakika boyunca kaynatılır. Bu karışım kaynarken üzerinde oluşan köpük bir kaşık yardımıyla alınır. Daha sonra böğürtlen çayı soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra afiyetle içebilirsiniz. İsterseniz çok kaynar bir şekilde olmamak şartıyla da içebilirsiniz.

Eğer kurutulmuş böğürtlen yapraklarıyla da çay yapmaya niyetlendiyseniz eğer bu meyveye oranlara yapması daha kolaydır. Yapraklar bir çaydanlık içine alınarak üzerine kaynar su ilave edilir ve 10-15 dakika beklenerek demlenmesi için bırakılır. Bu hususta dikkat etmeniz gereken nokta ise yapraklarla birlikte suyu kaynatmamaktır. Yaprakların üzerine kaynayan suyu ilave ederek ardından demlenmesi için beklemeniz gerekmektedir. Demlendikten sonra yapraklarından arındırarak içebilirsiniz. İsterseniz balla da tatlandırabilirsiniz.

Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Böğürtlen çayı kan şekerinizi düzenler ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde etkili olarak kullanılır.
 • Bademciklerin şişmesi ve öksürük için iyi gelmektedir.
 • Ağızda oluşan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın