Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Nelerdir? Neden Bölgesel Olarak Kilo Alırız?

bolgesel-zayiflama

Bölgesel olarak yağlanma kilo alma bir çok kişinin ortak sorunları arasında yer alıyor. Erkekler de ve kadınlar da vücudun farklı bölgelerinde biriken istenmeyen yağ birikmesi kilolar kadınlarda genellikle kalça ve civarında görülürken erkeklerde ise göbek ve çevresinde toplanmaktadır. Vücudunuzun farklı bölgelerinde yer alan bu yağlanmalarının kaynağı genelde genetik faktörler ya da hormonal olan düzensizliklerdir.

Tüm vücudumuzda bulunan yağ hücreleri vücudumuzun bazı bölgelerinde daha yoğun görülmektedir. Bu düzensiz dağılımın nedeni gelende genetik eğilimler nedeniyledir. Yağlanma oranı kadınlarda %30 civarında görüldüğünde, erkeklerde ise %25 civarı görüldüğünde pek çok hastalığa neden olabilir.

Diyetle yada Egzersizlerle Bölgesel Olarak Zayıflamak Mümkün müdür?

Diyet yaparak kilo vermeye çalışanlar bölgesel olarak bazı bölgelerdeki yağların erimediğinden şikayet ederler. Bölgesel yağlanma genellikle bel bölgesinde ve basen çevresinde yayılır. Bel çevresinde ki yağlanma basen çevresinde yer alan yağlanmaya oranla daha çok sağlık açısından daha çok risk taşır.

Bel çevresinde ki yağlanmanın daha zararlı olmasının nedeni bel çevresinde yer alan yağlar iç organlara daha yakın olduğu için daha tehlikeli olarak tanımlanır. Bel çevresi geniş olanlarda ise insülin hormonu yüksekliğinden bahsedilmektedir. Bu durum ise iştahın açılmasına ilave olarak şeker hastalığı başlangıcına sebep olabilmektedir. Basen çevresi kalın olanların ise östrojen dengesizliğine neden olabilmektedir.

Kısa süreli yapılan diyet yada egzersizlerle bölgesel zayıflama mümkün değildir. Spor ve diyet vücudun her bölgesinden eşit olarak yağ yakılmasını sağlamaktadır.

Bölgesel Zayıflamak İsteyenler Neler Yapmalı? Nasıl Bölgesel Zayıflanır?

Bölgesel zayıflama en iyi yolu dengeli beslenme programı ve yaşamınızda da dengeli bir hayat haline getirmeniz gerekmektedir. Bölgesel egzersizler eşliğinde istenmeyen yağları yakmaktadır. Günlük olarak tüketilen gıdalardan alınan kalori miktarı yakılan kalori miktarından az olması durumunda vücut ihtiyaç duyduğu yağ oranını bel ve göbek etrafında yer alan yağlardan sağlamaktadır.

Bu durum bölgesel olarak zayıflamayı isteyenlere de yardımcı olur. Düzenli olarak yapılan egzersizler sağlıklı beslenmenin yanında bölgesel yağlanma sorunlarını en aza indirmede yardımcı olacaktır. Bu süreç içinde metabolizmanızı hızlandıracak besinler tüketmeniz tavsiye edilir. Örnek isterseniz eğer; yeşil çay, yoğurt, ve greyfurt verilebilir. Bu gıdalara beslenmenizde yer verirseniz eğer özellikle bel bölgesi kalın olanlar için bu gıdaların etkisi büyük olacaktır.

Bölgesel Zayıflamak İsteyenler Neler Yapmalı? Nasıl Bölgesel Zayıflanır?

Bölgesel yağlanma sorunu olanların çabuk yağa dönebilen yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bu yiyecekler arasında hamur işleri, cips ve çerez gibi besinler yer almaktadır. Abur cuburlardan uzak durmak gerekir.

Makarna, börek, pilav ve pasta gibi karbonhidrat açısından zengin olan yiyecekler de yağ hücrelerini şişirerek zayıflamanıza engel olacaktır. Bu tarz gıdalar yerine et, sebze, balık ve salata ağırlıklı bir sağlıklı beslenme düzenini hayatınıza yerleştirmek ve buna sadık kalmanız önemlidir.

Bölgesel zayıflama için hangi bölgenizden zayıflamak istiyorsanız eğer o bölgeye yönelik olarak egzersizlerden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra şınav çekme, plank ve squat gibi hareketlerle de vücudunuzun bütün kaslarını daha sıkı ve şekilli bir form almasını sağlayabilirsiniz. Bol su içilmesi de yakılan yağların vücuttan atılmasına yardımcı rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın