Evde Gözenek Temizleme Rutini

Spa ve güzellik merkezlerine gidenlerin en çok yaptırdıkları şeylerden birisi de gözenek temizliği. Peki gerçekten gözenekleri temizlemek için bir spaya veya bir kliniğe gitmemize gerek var mı? Yani gitmek kötü demiyorum, tabi ki güzel, rahatlatıcı ve kendinizi iyi hissettirecek bir şey. Ama fiyatını düşününce çoğu kişinin sık sık yapabileceği bir şey değil.

Ya aynı etkiyi evde yapacağınız 6 adımlık bir rutinle sağlayabileceğinizi söylesem… Evet her adımda daha iyi bir yüz bakımı ve daha temiz, sıkılaşmış gözeneklere sahip olacağınız 6 adımlık bir güzellik serüveni sizi bekliyor, hemen ilk adımla başlayalım.

1. Adım: Yüzünüzü temizleyin

Yüzünü yıkayan kadın

Gözenekler üzerinde çalışacağımız için yüzünüzü derinlemesine temizlememiz gerekiyor. En derinlemesine temizlik yapan cilt temizleyici ürünü veya kullandığınız en iyi cilt temizleme yöntemi hangisiyse onu kullanarak cildinizi iyice temizlediğinizden emin olun. Tabi burada size cildinizi tahriş edecek şekilde bastıra bastıra temizleyin demiyoruz. Aynı şey kurularken de geçerli. Nazik ve hafif dokunuşlarla yumuşak bir havluyla cildinize zarar vermeden kurulayın.

2. Adım: Bir scrub ile gözenekleri ovalayın

Yulaf ve bal scrub

Ölü cilt hücreleri gözeneklerinize dolar ve gözeneklerinizi tıkar. Bir süre sonra daha geniş gözeneklere sahip olursunuz. İşte bu ölü cilt hücrelerini gözeneklerin içinden söküp almanın en iyi yolu bir scrub kullanmaktır. Eğer favori bir scrub ürününüz varsa onu kullanabilirsiniz ama eğer yoksa ve scrub ne demek bilmiyorsanız üzülmeyin, sizin için evde yapabileceğiniz doğal bir srcub tarifimiz var:

Yulaf ve Bal ile Scrub Yapımı

Malzemeler:

2 yemek kaşığı ince öğütülmüş yulaf ( Eğer ince öğütülmüş yulaf elinizde yoksa kahve değirmeni veya blender kullanarak çekebilirsiniz. )
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı ılık su

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Bal ve yulafı bir kapta karıştırın.
Ilık suyu da ilave edip karıştırmaya devam edin.
Karışımı yüzünüze yayın.
Gözeneklerin geniş olduğunu düşündüğünüz yerlere odaklanarak parmak uçlarınızla hafif hafif 1-2 dakika ovalayın.
4 dakika bekleyin ve ardından temiz bir bez ve su ile çıkarın.

3. Adım: Su buharı ile gözenekleri açın

Yüzüne su buharı uygulayan kadın

Yaklaşık olarak 1 litre kadar suyu kaynatın ve genişçe bir kaba dökün. İsteğe bağlı olarak içine bir iki damla lavanta esansı gibi bir esansa sahipseniz güzel kokması açısından damlatabilirsiniz. Buharın dağılmasını önleyecek bir havlu yardımı ile buharın üzerine yüzünüzü 15-20 cm kalacak kadar yaklaştırın. Çok dayanamayacağınız kadar sıcak olunca uzaklaşın, direnmeye çalışmayın. 4-5 dakika içinde gözeneklerin açıldığını hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın