Dinle Çocuk!

dinle-cocuk

Çocuk aynaya baktı ve üzüntüsünün asıl nedenini farketti sen yaşlanmayı dert edinmiyorsun sen yeterince yaşayamamaktan korkuyorsun. İstediğin tecrübeleri edinememek hayallerine ulaşmamaktan korkuyorsun. Onlar için yeterince çabalamamış olmamaktan korkuyorsun. Olasılıkların kombinasyonunu düşünmekten bu gamın, kederin. Sen güçlü çocuk ruhunun sanrıları, sancıları hep bundan. Sana yetmeyen seni bunaltan bu atmosfer ruhunun nefes almasının bir şekilde engellenmesi. Eskiden bunu engelleyebilme gücün varken şimdi gardını indirmişsin çocuk. Açık hedefsin. Göğsünün tam ortasından üç kurşun yarası edinmiş kadar yorgun, güçsüz, tükenmiş ve kaygı dolusun. Oysa böyle biri değildin ki sen çocuk. Hayatın seni nasıl böyle evirdiği kestiremiyorum.

Ufkunu bu kadar sisli yaptığına olabiliteleri puslu havalara gark ettiğini hissiyatını karmakarışık kıldığını görüyorum. Olduğun yerde debeleniyormuşsun gibi. Fanusta olan bir turuncu süs balığı misali sınırları belirlenmiş camlara çarpıyorsun umarsızca. Her çarpışta da kırılan kemiklerin değil de ruhun oluyor kanayan kanın değil de yaşam sevincin be çocuk. Ufak şeylere tutunuyor gibisin. Bazen başarılı oluyor gibisin bazen bu boşluğun içine yuvarlanma hissi en olmadık anda hayalet gibi hemen arkanda beliriyor. Kelimelere tutuyorsun be çocuk ruhu olan şeylere iyiliğe ve güzelliğe şayet dünya üzerinde biraz da olsa kalmışsa hayatta insanın içindeki masumiyete tutunmak istiyorsun tüm bu karanlık ruhlara rağmen.

İyiye olan inancını hiç ama hiç yitirme çocuk en kötü ama yaşanabilecek en kötü hikayede görmeye değer bir güzellik tanesi vardır be çocuk. Nasıl olabilir diyorsun merhameti bilen adaleti bilen nasıl olur da bunları hiç duymamışçasına iyi olan ne varsa yok etme hırsıyla dolar. Bunların insan görünümlü canavarlar olduğunu konusunda hem fikiriz çocuk.

Bunların toplumdan tecrit edilmesi gerektiğini onurlu insanların korunması için asalak muamelesi görmeleri gerekir çünkü böyle ruhlara ne eğitim fayda verebilir ne öğüt. Onların kalpleri kötü ve bundan gayet te memnunlar bunlar için o kusur değil övünülecek bir şeyken nasıl olur da değişmeyi ve ruhlarını tezkiye etmeyi düşünürler.(!) Onlar sadece kötülük yapmış insanlar değil onlar yaptıkları kötülükten asla pişman olmayan mahlukatlardır.

Bir cevap yazın