Eldeki Kahverengi Lekeler için Doğal Çözümler

Yaşlılık lekeleri olarak bilinen bu düz kahverengi lekeler (ayrıca karaciğer lekeleri olarak da bilinir) yaşlandıkça ellerinizde, boynunuzda ve yüzünüzde görünmeye başlar. Aslında birebir yaş ile ilgisi olmayan bu lekeler yıllarca biriken ancak güneş hasarından kaynaklanmaktadır. Açık tenli olanlarda daha sık görülen bu lekeler ayrıca çok sık solaryumu ziyaret eden veya güneşte çok fazla zaman harcayan kişilerde daha fazla ortaya çıkarlar.

Bu kahverengi lekeler tehlikeli olmamakla birlikte bunların oluşmasının nedeni ne olursa olsun, sizi daha yaşlı gösterirler. Bu nedenle de zaten pek çok kişi onları ortadan kaldırmanın yollarını arar.

Bu lekeleri tedavi edebilen bir dizi medikal prosedür var elbette. Melanin üreten hücreleri yok eden lazer tedavisi; cildin dış tabakalarını zımparalayan yerine yeni cildin yetişmesine izin veren dermabrazyon veya aynı şekilde çalışan kimyasal soyma işlemleri gibi seçenek oldukça fazla.

Bunların yerine, bu kahverengi lekelerin görünümünü azaltmak için bilinen ve evde kolaylıkla uygulanabilen doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Eldeki Kahverengi Lekeler için Doğal Çözümler

Uyarı : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal bir ürün olsa da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

1- Elma Sirkesi :

Elma sirkesi doğal olarak alfa hidroksi asitleri içerdiğinden, bu yaşlılık lekelerini hafifletmeye yardımcı olması için pahalı olan yaşlanmayı önleyici kremlere benzer şekilde mükemmel bir cilt peelingi görevi görür. Yatmadan hemen önce cildin etkilenen bölgelerine birazcık pamukla sürün ve bir gece bekletin. Cildin çok fazla kurumasını önlemek için yumuşak ve pürüzsüz hissetmenizi de sağlayacak küçük bir miktar zeytinyağı ile karıştırabilirsiniz. Her gün tekrar edin ve üç ile dört hafta içinde belirgin bir fark görmelisiniz.

Yabanturpu ilave ederek bu doğal çözümü daha da etkili hale getirebilirsiniz. Ancak bir araya getirmek biraz zaman alacaktır. Bunu yapmak için yaklaşık 10 cm kalınlığında kesilen turpu ince rendeleyin ve elma sirkesi için ekleyin. İyi karıştırın ve sonra iki hafta kavanozda bekletin. İki haftalık sürenin sonunda iyice çalkalayın ve sirkeli kapaklı bir saklama kabına alın. İstenilen sonuçlara ulaşılıncaya kadar karışımı bir veya iki kez her gün uygulayın.

Sirke kuvvetli bir doğal malzeme olduğundan başlangıç için hafif bir kızarıklık olması doğaldır. Ancak tahriş etmeye başladığını görürseniz, kullanmayı bırakın veya karışımı suyla inceltmeye çalışın.

Elma sirkesi yüzünüze de kullanabileceğiniz inanılmaz bir üründür. Ayrıca tırnak bakımı yapmak, saçlarında daha parlak olmasını sağlamak için de kullanabilirsiniz.

2- Limon :

Limon, ciltteki çil ve diğer koyu renk lekelerin yanı sıra doğal olarak gelişen bu kahverengi lekeleri aydınlatmak için en etkili çarelerden biridir. Sitrik asit içermekte olup, cildin yeni katmanlarını ortaya çıkarmak için ölü deri hücrelerini güvenli bir şekilde çıkararak, bazı tıbbi prosedürlere benzer şekilde sağlıklı bir parıltı sağlamaktadır.

Uygulamadan hemen sonra güneşe, dışarı çıkmamak önemlidir. Çünkü aksi halde cildin eskisinden daha fazla koyulaşmasına neden olabilir. Ayrıca, fazla hassas cilde sahipseniz, limonun tahrişe ve kızarıklığa neden olabileceğini unutmayın. Eğer yine de kullanmak istiyorum diyorsanız önce gül suyu ile inceltmelisiniz.

Bu doğal çözüm için tek ihtiyacınız olan şey limon ve bir bıçaktır. Limonunu kesin ve dilimlerden birini bu yaşlılık lekelerine sürtün. Durulamadan önce yaklaşık 15 dakika bekletin. Daha sonra kullanmak için kalan dilimleri buzdolabında saklayın. En iyi sonucu almak için, lekeler azalana kadar işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın