Meyan Kökü Faydaları ve Kullanım Alanları

Gastrointestinal sistemi iyileştirme özelliği ile bilinen meyan kökü, insan vücuduna çeşitli şekillerde fayda sağlar. Meyankökü çayı veya meyan kökü tozları kullanılarak saç dökülmesi ve egzama gibi cilt sorunları giderilebilir, kilo kaybına yardımcı olması için beslenme programına dahil edilebilir.

Uzun ömürlü Glycyrrhiza glabra bitkisi, daha çok doğal tatlandırıcı olarak kullanılan, odunsu kökler üretir. Yaygın olarak meyan kökü olarak bilinen bu kökler, şekere göre 30 ile 50 kat arası daha tatlıdır. Meyan köküne aslında bu benzersiz lezzeti veren bileşik glisirhetinik asitten (GA) oluşmaktadır.

Tütün ve şekerleme için ağırlıklı olarak yetiştirilmesiyle bilinen meyan kökü, ayrıca doğal güzellik sırları yanı sıra çok çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmak üzere ilaçlarda da yer almaktadır.

Meyan Kökü Faydaları ve Kullanım Alanları

1. Vücut Yağını Azaltın

Yapılan bir araştırma kapsamında 2 ay boyunca günde 2.5 gram saf meyan kökü ekstresinin tüketen bir grup sağlıklı gönüllünün vücut yağ kütlesinde azalma gözlenmiş.

2. Belleği Geliştirin

Meyankökü, beyin sağlığına katkıda bulunabilen, isoflavans, chalcones ve isoflavones gibi çeşitli antioksidanlar içermektedir.

3. Antidepresan

2006 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre Prozac (Fluoksetin) ve Tofranil (Imipramine) ile kıyaslandığında meyan kökünün depresyon için etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır.

4. Sıcak Basmaları için

Sıcak basmaları, menopozun en sık görülen semptomudur ve birkaç yıl devam edebilmektedir. Meyan kökü, vücuttaki östrojen benzeri aktivitesi nedeniyle uzun süredir menopoz semptomları için doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

5. Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Öksürük ve boğaz ağrısı için bir çare olarak kullanılmaktadır. Meyan köklerinde yer alan glisirhetinik asit, vücut dokularında tahrişe neden olabilen siklooksijenazlar ve prostaglandin aktivitesini inhibe edebilen güçlü bir anti-enflamatuardır.

6. Antiviral ve Antimikrobiyal

Meyan kökündeki GA bileşeni, virüsler, bakteriler ve mantar enfeksiyonları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Tedavi edilmesi zor olan durumlara karşı çok etkili olduğu yapılan çalışmalar tarafından kanıtlanmaya çalışılmaktadır.

7. Egzama

Meyan kökünün antienflamatuar ve antioksidan nitelikleri, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında yararlı bir etkiye sahip olabilmektedir.

Bir cevap yazın