Yüz ve Cilt için Hint Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Hint yağı kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hint yağı sadece saçlarınız için değil, yüzünüz ve cildiniz için de iyidir. Hint yağının topikal uygulaması ile ilgili araştırmalar son derece sınırlıdır, ancak anekdot kanıtları (kullananlardan elde edilen dönüşler) cilt yararları olduğunu belirtir. Bu yazıda, tüm bu faydaları ve yüz ve cilt için Hint yağı kullanma yollarını araştıracağız. Okumaya devam edin.

Hint Yağı Nedir?

Ricinus communis tohumları

Hint yağı, Ricinus communis bitkisinin tohumlarından elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Tohumlara Hint fasulyesi de denir ve bir tür toksik enzim olan yüksek seviyelerde risin içerir (1). Bununla birlikte, risin işlenerek yağdan çıkarılır ve yağ toksinsiz hale getirilir. İşlenmiş Hint yağı kullanım için güvenlidir.

Bu yağ, geleneksel terapilerde çağlar boyunca kullanılmıştır. Eski Mısırlılar göz tahrişini önlemek için Hint yağı kullandılar (1).

Hint yağının cilde ve yüze uygulamasının birçok faydası vardır. Hadi beraber göz atalım.
Yüz ve Cilt İçin Hint Yağı Kullanmanın Faydaları

Risinoleik asit, Hint yağında bulunan ana yağ asididir (2). Hint yağının iyileştirici etkisinden bu yağ asidi sorumludur. Bu yağın cildinize iyi gelmesinin nedenlerini aşağıda listeledik:

1. Sivilceleri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Yapılan bilimsel bir çalışmada Hint yağının sivilcelere sebep olan S. aureus bakterilerinin büyümesini engellediği ortaya çıkmıştır (3). Bu çalışma Hin yağının antibakteriyel özelliklerini ortaya koydu.

2. Cildi Nemlendirir

Birçok bitki yağı cilt için doğal nemlendirici vazifesi görür. Hint yağı da bu nemlendiriciler arasında en etkili olanlarındandır. Cildi yumuşatıp pürüzsüzleştirdiği için kozmetik ürünlerde emoliyan olarak kullanılır (4).

3. İltihapları Azaltabilir

Fareler üzerinde yapılan bir çalışma, risinoleik asidin anti-enflamatuar ve analjezik özelliklerinin iltihapları önlemeye yardımcı olduğunu buldu. Benzer etkiler kobaylarda da gözlenmiştir (2).

4. Mantar Enfeksiyonunu Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Yapılan bir çalışmada, Hint yağının oral enfeksiyonlara, tırnak mantarına ve kaşıntıya neden olabilen Candida albicans’ın büyümesini engelleyebileceği bulundu (5).

5. Şişlikleri Azaltabilir

Göz altı bölgesine Hint yağı ile masaj yapmak şişliği azaltmaya, hassas cildi nemlendirmeye ve bu bölgedeki ince çizgileri azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Güneş Yanıklarını Yatıştırabilir

Hint yağının nemlendirici özellikleri, güneş yanıklarındaki tahriş ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Hint yağının anti-enflamatuar özelliğinin de bu özellikten sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

Yüz ve Cilt İçin Hint Yağı Nasıl Kullanılır

Hint yağı doğal haliyle kalın bir yağdır, bu yüzden çoğumuz genellikle cildimize düzgünce uygulamada zorluk yaşarız. İşte cildinize herhangi bir sorun yaşamadan Hint yağı uygulamanın yolları:

1. Taşıyıcı Yağlar İle Karıştırın

Yüzünüze veya cildinize Hint yağı uygulamadan önce, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ve badem yağı gibi diğer taşıyıcı yağlara ekleyin. Her bir birim Hint yağı için bir birim taşıyıcı yağ karıştırın ve karışımı yüzünüze uygulayın.

1. Kıvamlı Yağlar İle Karıştırın

Ayrıca Shea yağı veya kakao yağını Hint yağı ile karıştırabilir ve cildinize masaj yapabilirsiniz. Bir yemek kaşığı Shea yağı ve Hint yağını karıştırın ve cildinize uygulayın.

Ancak cildinizde Hint yağı kullanmadan önce yan etkilerinin farkında olmalısınız.

Bir cevap yazın