Göz Altı Morluklarına Bitkisel Çözümler

Gözlerin alt tarafında oluşan morluklar pek çok kişi tarafından sevilmez. Bu morluklar sadece yorgun bir görünüm vermekle kalmaz, sizi olduğunuzdan yaşlı gösterir ve estetik olmayan bir biçimde güzelliğinize de gölge düşürür.

Göz altı morlukları neden olur?

Göz çevresindeki deri vücutta bulunan en ince cilt tabakasıdır. Bu nedenle cildin yüzeyindeki damarlardan akan kan göz altının mavi bir renkte görünmesine neden olur. Göz çevresindeki deri ne kadar inceyse halkalar o kadar koyu gözükür ve morluğa dönüşür. Bunun dışında alerjiler, kansızlık, uykusuzluk, demir eksikliği de göz altı morluklarını ve halkalarını oluşturan diğer etkenlerdir. Ayrıca kemik yapısından kaynaklanan çukur gözaltı olarak tabir edilen göz altı yapısı da göz altlarında gölge şeklinde morluklar oluşmasına son derece elverişlidir. Tüm bu morluklardan kurtulmak için doktorlar ve plastik cerrahlar buna yeni yöntemler ile çareler üretmiştir. Ancak doktorlara uğramadan da evde göz altı morluklarına kesin çözüm olabilecek yöntemleri deneyebilirsiniz.

İşte, bu sevimsiz göz altı morluklarını yenmek için uygulayacağınız hızlı çözümler:

1. Soğuk kompres uygulayarak koyu göz altı morluklarının görünümünü azaltın

Bazen gözlerin yakınındaki damarların genişlemesi koyu halkaların ana nedenidir. Soğuk kompres yardımı ile bu damarların daralması sağlanabilir. Bunun için pek çok yardımcı bulunmakta. Göz altına bastırabileceğiniz ve her an için de elinizin altında bulunacak şeylerin arasında buz torbası, buzlu su, soğuk süt, donmuş kaşık yer alıyor.

Ayrıca şunları da deneyebilirsiniz…

Soğuk süt ya da soğuk suyu bir kaseye koyun,
Bu suyun içinde bir el bezini bekletin,
Uzanın ve gözlerinizi kapatın,
Kasenin içinde beklettiğiniz bezi gözlerinizin üzerine yerleştirin,
Bezdeki soğukluk kaybolana kadar gözünüzün üstünde bırakın,
Bezdeki soğukluk kaybolunca tekrardan bezi ıslatarak diğer gözünüzün üstüne koyun.
Bu işlemi yaklaşık 15 dakika kadar sürdürün.
Günde 3-4 kez uygulayabilirsiniz.

2. Soğuk Salatalıkla Siyah Halkalardan Kurtulun

Salatalık bir çok ev yapımı ilacın ana malzemesi konumunda bulunmakta. Salatalığın içindeki C vitamini, K vitamini ve antioksiadanlar göz altı halkaları ile savaşmakta çok önemli bir yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu antioksidanlar gözlerin altındaki iltihabi şişlikler ve koyu halkalar ve morluklar için bir numaralı yardımcınız olacaktır.

Salatalık kürünün uygulanışı:

1- Soğutulmuş bir salatalık alın ve yuvarlak dilimler halinde kesin. Uzanarak gözlerinizi kapattıktan sonra gözlerin her birine bir dilim salatalık yerleştirin. Her soğuyan dilimin yerine yenisini yerleştirin. Bu kürü 15 dakika uygulayın.

2- Ayrıca ezilmiş salatalık suyunu bir pamuk yardımı ile göz altlarınıza sürebilirsiniz.

3- Salatalığın faydalarını arttırmak isterseniz suyun içine limon karıştırabilirsiniz. Daha faydalı olduğunu göreceksiniz. Limon suyu gözlerinizin altındaki morluklara da faydalı olacaktır. Aman dikkat edin gözlerini yakmayın.

3. Göz altı Halkaları için Patates kullanın

Soğuk olan her şey göz altı torbalarını ve morluklarını azaltmaya yardımcı olur. Soğutulmuş ham patates de daha uzun süre soğuk kalması ve içerdiği C vitamini, enzimler ve nişasta açısından zengin yapısı ile cildi besleyerek göz altındaki morluklar ile savaşır.

Patates kürü nasıl uygulanır?

Buzdolabının alt rafına, hatta derin dondurucu bölümüne dilimlenmiş çiğ patates koyun. Soğutulmuş patatesleri uzanarak gözlerinize yerleştirin. Göz altı morluklarına çözüm için gözlerinizin üstüne 10-15 dakika uygulayın.
Dondurulmuş patatesleri rendeleyin. Bir tülbentin içine sararak bir paket haline getirin. Bunu gözünüzün üstünde 15 dakika bekletebilirsiniz.

Patatesleri ezip suyunu çıkartın. Patates suyunun içine iki tane pamuk batırın ve gözünüze yerleştirin.
Patates ve salatalığı ikisinin de faydalarından yararlanmak için yarım salatalık ve patatesi ezerek suyunu çıkarın. Bunları buzdolabına koyarak soğumasını bekleyin. Artık iki pamuk parçasını bu soğuk meyve suyuna batırarak gözlerinize koyabilirsiniz…

Göz altı torbalarına ne iyi gelir sayfasında göz altı torbalarını yok etmek için diğer doğal yöntemleri de inceleyebilirsiniz.

4. Domates – Limon – Zerdeçal maskesiyle göz altı morluklarına bitkisel çözüm

Hem göz altındaki halkaları hem de göz altı torbalarına iyi gelen bu kür sizi çok memnun edecek. Domatesin içindeki mineraller ve vitaminler ile göz altı morluklarını giderici etki yapar. Limon suyu da etkin bir ağartıcıdır. Zerdeçal da koyu halkaların yanı sıra şişmiş göz altı torbalarına iyi gelir. Bu etkili paketi kullanarak göz altı morluklarına doğal bir çözüm üretmiş olursunuz.

Maske yapmak için gerekli malzemeler

1 domates
Yarım çay kaşığı limon suyu
Bir tutam zerdeçal tozu
2 çay kaşığı nohut unu

Hazırlanışı

Domatesin suyunu çıkarmak için rendeleyin,
Limon suyunu, zerdeçal tozunu ve nohut ununu domates suyuna ekleyin,
Macun kıvamı elde edene kadar iyice karıştırın,
Bu macunu göz altındaki morlukların üstünü kapatacak şekilde sürün.
10-15 dakika beklettikten sonra suyla yıkayarak çıkarın.

Bir cevap yazın