Temiz ve Sağlıklı Bir Cilt için Gece Bakım Rutini

Temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için gece bakımı yapmak ve rutin olarak gece saatlerinde yapılan bakımın etkilerinin daha fazla olmasından yararlanmak üzere gece bakım rutinlerini deneyebilirsiniz. Daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak üzere gece bakım rutinini sizler için makalemizde detaylarıyla inceledik. Sizde hemen temiz ve sağlıklı bir cilde kabuşmak için gece bakım rutinini test etmek üzere yazımızın devamında bilgi alabilirsiniz.

Gece Bakım Rutini

Kim tertemiz, sağlıklı bir cildin hayalini kurmaz ki? Gün boyunca ışıl ışıl parlayan, yağdan, aşırı kuruluktan ve çevresel etmenlerin neden olduğu kirden uzak, şahane bir cilt, hepimizin ulaşmak istediği ama nasıl ulaşacağını pek de bilmediği bir durum. Sağlıklı ve hayalini kurduğumuz cilde ulaşmak için yapılması şart olan en önemli şey ise: gece bakımı.

Evet! Çoğu zaman yorgunluktan atladığımız, gerektiği kadar önemsemediğimiz gece bakım rutini uyku öncesinde cildimizi gün boyunca maruz kaldığımız kirlerden arındırıyor ve hayalini kurduğumuz cilde ulaşmamız için hazırlıyor. Peki gece bakım rutini nasıl olmalı?

1- Cildinizi Kimyasallardan Arındırın!

Cildi Kimyasallardan Arındırma

Her yerde yankılanan, mutlaka duyduğunuz madde bu. Gece rutininizin ilk adımında mutlaka cildinizi makyajdan arındırın. Her ne kadar klişe olsa da fazlasıyla önemli bu ilk adım, gözeneklerinizin tıkanmasını, yağ, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engelleyecek. Daha da önemlisi ise her ne kadar sağlıklı içerikli olsa da kozmetik ürünleri ağır kimyasallar içerir. Kimyasallar cildinize kalıcı zararlar vererek ciddi sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilir. Dolayısıyla öncelikle makyajınızı güvendiğiniz bir temizle suyuyla ya da kullandığınız herhangi bir temizleme ürünüyle kimyasallardan arındırın. Sağlıklı cildin mutlak yolu temizlikten geçiyor unutmayın.

2- Cildinizin de Sevgiye İhtiyacı Var!

Yüz Masajı

Yanlış duymadınız. Cildinizin siz tarafından gerçek bir sevgiye ihtiyacı var. Peki bu sevgiyi ona nasıl göstereceksiniz? Gece bakım rutinlerinin olmazsa olmazı kan dolaşımını hızlandırarak cildi yenilenmeye hazırlamaktır. Bunu da parmaklarınız yardımıyla cildinizi severek yapabilirsiniz. Ufak hareketlerle yüzünüze düzenli olarak masaj yapın. Böylece cildiniz gece bakım rutininizin diğer adımları için hazır hale gelecek. Kullanacağınız ürünlerin etkisini daha çabuk ve başarılı bir şekilde göstermesini sağlayacak. Ayrıca yenilenen cilt hücreleri daha dinç bir görünüme ulaşmanıza da yardım edecek.

3- Temizleyici, Tonik, Nemlendirici!

Cilt Temizliği

Hayallerinizdeki görünüme ulaşmak istiyorsanız bu üçlüyü asla unutmayın. Gece bakım rutini bu üçlü olmadan asla tamamlanamaz. İlk adımda temizleyici var ve asla unutulmaması gerekiyor. Bu aşamada cildinize en uygun ürünü kullanmalısınız. Temizleyici süt, köpük ya da jel formda ürünler ve nicesi. Makyajınızı temizlediniz. Cildinize masaj yaptınız. Şimdi uygun ürünle cildinizi tahriş etmeden temiz hale getirin. Eğer makyajınızı bir yıkama ürünüyle temizlediyseniz bu aşamayı atlayabilirsiniz.

Gerekli temizliği yaptıktan sonra gözeneklerinizin sıkılaşmaya ihtiyaç duyduğunu hatırlayın. Bu aşamada da toniğinizi bir makyaj temizleme pamuğuyla cildinize pres şeklinde uygulayın. Tonik olarak doğal ürünlerden de yararlanabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Gül suyu, soda, sirke doğal tonikler arasında yer alıyor. Eğer farklı bir ürününüz yoksa tonikleme işlemini atlamamak için bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Son adımda ise nemlendirici var. İster kuru olsun ister yağlı her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç gün içinde de kendini gösterse de gece nemlendirerek uyuduğunuz cildiniz, sabah kalktığınızda canlı ve sağlıklı görünecektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta cilt tipinize uygun nemlendiriciyi kullanmak. Eğer yağlı bir cildiniz varsa yağ oranınızı dengeleyecek ve ekstra yağlanma yapmayacak ürünler kullanmalısınız. Kuru bir cilde sahipseniz cildinizi pul pul dökülmelerden ve çevresel etmenlerden koruyacak bir ürün tercih etmelisiniz. Özetleyecek olursak temizleyici, tonik, nemlendirici bu ayrılmaz üçlü gece bakım rutininizin en kilit noktalarından.

Bir cevap yazın