Endişelerinizi Azaltmanıza Yarayacak Önlemler

Gün içinde çok fazla stresleniyor, gereksiz endişelere kapılıyorsanız bunu azaltmanıza yarayacak birçok önlem bulunmaktadır. Endişleriniz azaltmanın önemli yollarını sizlere makalemizde tek tek sıralayacağız. Özellikle endişenin hem ruhsal olarak sağlınıza zarar vermesi, hem de yaşantınız boyunca size kaybettirebilecek olumsuz bir özellik olması nedeniyle endişelerinizi yenmenizi en azından mümkün olduğunca indirgenmesi gereken, azaltılması için çaba göstermeniz gereken bir durumdur. Sizde alacağınız bir takım önlemler ışığında vereceğimiz önerilerle endişelerinizi mümkün olan en aza indirebilirsiniz. Gün içinde kaygılanmanıza neden olacak birçok sorunla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu sorunlar küçük de olsa, panik olmanıza ve kendinizi kötü hissetmenize yol açar. Aşırı endişe, ciddi sıkıntılara neden olarak üretkenliğinizi bile etkileyebilir.

Kaygılarınız üst seviyedeyse ve sizi rahatsız ediyorsa, onları yöneterek hızla yatıştırabileceğiniz yöntemleri deneyin. Böylece kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Kabul Etmek ile Başlayın

Düşünce aklınıza geldiğinde, kendinizi bunu düşünmemem lazım gibi bir duyguya kaptırmayın. Bu o konuyu zihninizde büyütmenize neden olur. Öncelikle kabul edin. “Şuan bu konu yüzünden kaygılanıyorum” cümlesini kendinize söyleyin ve neden kaygılandığınızı bulmaya çalışın.

Çözüm Odaklı Olun

Evet kabul ettiniz ve bu kaygının nedenini de buldunuz. Şimdi çözmeye çalışabilirsiniz. Bir örnek verecek olursak; önemli bir sunum yapmanız gerekiyor ve bu sizi strese sokuyor. Kaygılandığınız nokta bu sunumda başarısız olma ihtimaliniz olabilir. Bunu çözmek için ise kendinize “hayır olmayacağım” demek yerine, “başarısız olursam bu çok önemli değil, ilerleyen zamanlarda durumu toparlarım” demeyi deneyin. Böylece kendinize gösterdiğiniz bu şefkat iyi hissetmenizi sağlayacak.

Bedeninizi Sakinleştirin

Anksiyete duyguları, kalp atışının hızılanmasına, ağız kuruluğuna, terli avuç içlerine ve mide rahatsızlığı gibi istenmeyen fiziksel semptomlara yol açabilir. Hatta uyumakta da zorluk çekebilirsiniz. Bu durumların önüne geçmek için; koşuya ya da yürüyüşe çıkın, yoga gibi hafif egzersizler yapın, meditasyon ile zihninizi sakinleştirmeyi deneyin.

Kendinize Zaman Ayırın

Ilık bir duş ve biraz cilt bakımı kendinizi iyi hissetmenizde büyük rol oynar. Her şeyden sıyrılın ve kendiniz için birkaç saat ayarlayın. Sevdiğiniz bir şarkı listesini açın, saçınıza ve cildinize maske yapın. Bu bekleme süresinde biraz dans edebilir ya da ortalığı toparlayabilirsiniz. Ardından ılık bir duş keyfi ile kendinizi ödüllendirin. Duşta mis gibi kokan kokulardan da yardım alın. Koku sizi farklı duygular yaşamaya götürerek, zihninizin rahatlamasını sağlayan en büyük etkenlerden. Dove Hindistan Cevizi Duş Jeli mis gibi kokusuyla hem zihnen hem de fiziksel olarak ferah hissetmeniz için size yardımcı olacak.

Zihninizi Başka İşler İle Meşgul Edin

Aklınızı bir süre için, sorunlarınızdan uzaklaştırmak, stresinizi azaltabilir ve zihninize ihtiyaç duyduğu molayı verebilir. Bir müzik aleti çalıyorsanız onunla ilgilenin, size keyif veren bir film açın, egzersiz ya da yemek yapın. Böylece zihninizin farklı şeylere odaklanmasına yardım etmiş olursunuz.

Bir cevap yazın