Azelaik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?

Mevcut olan birçok doğal cilt bakımı bileşeni arasında, çok azı azelaik asit (AA) içermektedir. Oysa azelaik asit çok çeşitli cilt kusurlarını gidermeye yardımcı olabilir. Salisilik asit (SA) sivilceleri veya düzensiz cilt tonunu gidermeye yardımcı olan yararlı asitler içindedir. SA ve azelaik asit, her ikisinin de cilt kırılmaları önlemeye yardımcı olmaları da dâhil olmak üzere bazı ortak yönlere sahiptir, ancak azelaik asit, hiperpigmentasyon, rosacea ve cildin iltihaplanmasına bağlı diğer sorunları azaltmak için daha güçlü bir yapıya sahiptir. Bu yazıda azelaik asidin ne olduğu ve yararları üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Azelaik Asit Nedir?

Azelaik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?Azelaik asit, dikarboksilik asit adı verilen doğal olarak oluşan bir asittir. Cilde, tonu ve dokuyu iyileştirmeye yardımcı olması ve özellikle akne ve rosacea’yı tedavi etme yeteneği nedeniyle uygulanır. Bu asit, arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunur, ayrıca bir laboratuarda mayadan da oluşturulabilir. Laboratuvar mühendisliği ürünü AA, cilt bakım ürünlerinde en sık bulunan türdür. Yapılan araştırmalara göre bu asit güneş hasarı, kızarıklık ve şişlik azaltmada, antimikrobiyal, antienflamatuar, serbest radikal-temizleme ve peeling etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Akne ve iltihaplanmaya neden olabilecek bakterilerin varlığını azaltarak ve cildin üst katmanlarında yumrular, kızarıklık ve düzensiz cilt tonu gibi sorunlara katkıda bulunan sitokinlerin salınmasını engellemektedir. Ayrıca, cilt çatlaklarını sınırlamaya yardımcı olabilecek keratin üretimini de azaltabilir.

Azelaik Asidin Sağlık Yararları

İşte azelaik asidin cilt sağlığına birçok fayda sağlamaktadır. Bu faydalar şu şekildedir:

Akneyi Azaltmaya Yardımcı Olabilir

AA içeren ürünler, gözenekleri tıkayan bakterileri (Proprionibacterium acnes ve Staphylococcus epidermidis gibi) öldürmek ve iltihabı azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde cilt kusurlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Anti-inflamatuar etkileri, lekeleri daha az görünür, kırmızı ve ağrılı hale getirmeye yardımcı olabileceğinden, derin, kistik akne veya çok sayıda kırmızı yumru ile uğraşan insanlar için iyi bir seçenek haline getirir. Bazı insanlar ayrıca sivilce izlerini ve izlerini önlemeye ve soldurmaya yardımcı olmak için azelaik asit kullanır. Yeterli kanıt olmaması ile birlikte lekeleri iyileştirme, cilt tonunu eşitlemede hücre yenilenmesini artırdığı ve iyileşmesine hızlandırdığı düşünülmektedir.

Cilt Tonu İyileştirmeye ve Kırmızılığı Azaltmaya Yardımcı Olur

AA, hiperpigmentasyon (enflamatuar tip dahil), rosacea ve düzensiz cilt tonunun tedavisine doğal olarak yardımcı olmak için kullanılabilir. Doğal bir k periodtolitik ve komedolitik olarak kabul edilir, yani cilt hücrelerinin normal büyümesini düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda, iltihabı azaltabilen bir serbest radikal temizleyicidir. Bir itibariyle Rosacea için doğal tedavi, böyle inflamasyon ve kızarıklık yol görünür kan damarları gibi bu durumun azalma yatan nedenleri, yardımcı olarak çalışır. Ayrıca cilt rengini açmak, yara izlerini azaltmak ve diğer renk değişimlerini tersine çevirmek için de kullanılır. Cildin nazikçe pul pul dökülmesine yardımcı olarak daha eşit bir cilt tonuna yol açabilir ve araştırmalar, melanin sentezini azaltarak yara izlerinin ve koyu lekelerin gelişimini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Eksfoliye Edici Etkilere Sahiptir

Azelaik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?Topikal olarak uygulanan diğer asitler gibi, bu asit de hücre yenilenmesini iyileştirmeye ve cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı olan peeling etkilerine sahiptir. AA kullanımı, cildin yüzeyinin düzgünlüğünü ve pürüzsüzlüğünü artırırken, büyük gözeneklerin görünümünü ve darbeleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Yaşlanma Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Azelaik asit, reaktif oksijen türlerinin temizlenmesine yardımcı olabileceğinden, görünür cilt kusurlarının solmasına yardımcı olabilir. Enflamasyonu azaltarak, kahverengi lekeleri ve koyu lekeleri azaltarak ve cilt tonunuzu dengeleyerek cildinizin daha genç ve genel olarak daha sağlıklı görünmesini sağlayabilir.

Bir cevap yazın