Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Peeling Yapımı

Cildimiz 3 katmandan oluşur. Bu katmanlardan en dışarıda bulunan katman olan epidermis belirli aralıklarla yenilenir. Epidermisin bu yenilenmesi cildinizin komple yenilenip canlanması gibi görülebilir. Bu süre zarfında ölü hücrelerin ciltten atılması doğal iyileşme sürecinin başlangıcıdır. Bazen aşırı güneşlenme gibi etkiler sonucunda el, omuzlar ve yüzde ölü derilerin atılmasına şahit olursunuz.

Peeling Nedir?

Peeling işlemi, ölü cilt hücrelerini cildin kendi kendine daha uzun sürelerde atmasını beklemeden, dışarıdan etkilerle ölü hücreleri söküp alma işlemidir. Bu sayede cildiniz yenilenmiş ve canlanmış gözükecektir. Kozmetik marketlerde pahalı peeling ürünleri satın almak yerine evde kendiniz doğal peeling maskeleri hazırlayabilirsiniz. Bu sayede hem kimyasal ve doğal olmayan maddelerden cildinizi uzak tutmuş olursunuz, hem de paranız cebinizde kalır.

Peeling Nasıl Yapılır?

En ideal zaman olarak uyku öncesinde hazırladığınız peeling malzemelerinizi yüzünüze sürün. Sonrasında dairesel hareketlerle parmaklarınızın ucu ile yüzünüze nazikçe masaj yapın. Peeling işlemi bittikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayıp rutin olarak kullandığınız bir nemlendiriciyi sürebilirsiniz.

Doğal tariflerle peeling yapmadan önce bunlara dikkat edin;

Yüzünüzde sivilce, kızarıklık veya açık yara bulunuyorsa peeling yapmayın. Bu sayede cildinizin enfeksiyon kapmasının da önüne geçmiş olursunuz.
Peeling işlemi yapmadan önce cildinizde makyaj varsa makyajı temizleyin. Cildinizi iyice temizleyip kurutarak gözeneklerin içerisinde kir ve tıkanıklık olmasını önleyin.
Peeling işlemini uygularken gözlerinizi ve göz çevrenizi korumaya özen gösterin.
Peeling işlemini düzenli yapmak önemlidir. Tarifte hangi sıklıkta yapmanız gerektiği belirtilmediyse haftada 1 veya 2 kere mutlaka işlemi tekrar edin.
Uygulayacağınız peeling maskesine cildinizin alerjisi olup olmadığını anlamak için ilk önce cildinizde küçük bir alana sürüp bir iki dakika bekleyebilirsiniz.

Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Peeling Tarifleri

1. Çilek ve Yoğurt Peeling Maskesi

Çilek ve yoğurt peeling maskesi

Malzemeler

5-6 adet orta boy çilek
2 çorba kaşığı yağsız yoğurt

Nasıl Yapılır?

5-6 tane orta boy çileğin saplarını çıkartıp iyice yıkadıktan sonra, 2 çorba kaşığı yağsız yoğurdun içine bir kapta ekleyin.
Bir çatal yardımı ile ezerek bir süre karıştırın.
Elde ettiğiniz karışımı boynunuza ve yüzünüze sürün.
20 – 25 dakika bekledikten sonra bol ılık suyla maskeyi durulayabilirsiniz.

Ne Sıklıkta Yapmalıyım?

Haftada 1 veya 2 kere uygulayarak 1 ay gibi kısa sürede tamamen etkisini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın