Yağlı Ciltler için Basit Kış Bakım İpuçları

Yağlı Ciltler İçin Kış Bakımı

100 kadına sormadık ama “Hangi cilt tipi olmak istemezdiniz?” diye sorsaydık muhtemelen alacağımız en popüler cevap yağlı cilt olacaktı. Yağlı cilt en istenmeyen cilt evet ve kışın bir nebze de olsa daha az yağlı olacağını düşünenler yanılıyor. Kuru ciltler daha kışın daha kuru olur ama yağlı ciltler daha az yağlı olmazlar. Peki yağlı cilde sahip olanlar kış aylarında nelere dikkat etmeli? Okumaya devam edin!

Yağlı Ciltler İçin Kış Bakımı

Yağlı cilt dünyanın sonu değil, doğru ipuçları ve doğru cilt bakımı sayesinde bunu avantaja bile çevireceğiniz durumlar olabilir.
1. Doğru Nemlendiriciyi Seçin

Doğru Nemlendirici

Yağlı cilde sahip olan kişiler kışları da yağ içermeyen bir nemlendiriciyi düzenli olarak kullanmalılar. Zaten nemlendirici seçerken dikkatinizi çekecektir, yağlı ciltler için diye üzerinde mutlaka yazar. Yağlı ciltler için E vitamini de içermesine dikkat ederseniz en iyi seçeneği seçmiş olursunuz. Her yüz yıkama işlemi sonrasında yağ dengesini sağlamak için nemlendiriciyi mutlaka uygulayın.

2. Temizleyici, Tonik ve Nemlendirici

Temizleyici, Tonik ve Nemlendirici

Temizleyici, tonik ve nemlendirici sırasını artık cilt bakımı rutini haline getirmiş olmanız gerek. Bu sadece kış aylarında değil tüm mevsimler için geçerli bir durum. Tıpkı nemlendiriciniz gibi temizleyici ve toniğiniz de su bazlı olmalı.

3. Eksfoliasyon Uygulayın

Eksfoliasyon

Eksfoliasyon kelimesini yeni duymuş olabilirsiniz ama gözünüzü korkutmasın, ciltteki ölü hücreleri temizlemek anlamına geliyor. Yine E vitamini içeren kaliteli bir eksfoliasyon jeli yardımı ile bu işlemi uygulamanız cildiniz açısından son derece faydalı. Haftada 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

4. Temiz ve Yumuşak Bir Havlu

Temiz ve Yumuşak Bir Havlu

Temiz ve yumuşak bir havlu kullanmak hem ciltteki yağ oranını hem de cilt problemlerini azaltabilir. Yağlı cilde sahip kişiler pek çok kişinin yaptığı yanlış olan yüzü yıkadıktan sonra havlu ile cildi ovalayarak kurutma işlemine kesinlikle dikkat etmeli. Yumuşak hareketlerle nazik bir şekilde kurutmak çok çabuk tahriş olabilecek yağlı ciltler için önemlidir. Normal ciltlere oranla daha fazla bakteri içeren yağlı cilde sahip kişiler sık sık havlu değiştirerek bu bakterileri havlu vasıtası ile ciltlerine geri almanın önüne geçebilirler. En azından haftada 1 kez havlu değiştirmenin mutlaka faydasını göreceksiniz.

5. Vazelinden Uzak Durun

Vazelinden Uzak Durun

Kışın pek çok kişinin dostu olan vazelin yağlı ciltlerin uzak durması gereken bir kremdir. Dudaklarınız için eğer vazelin kullanıyorsanız buna alternatif olarak ev yapımı dudak kremi deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın