Göğüs Sarkmasını Önleyen Doğal Tarifler

Her kadın hayatı boyunca güzel ve şekilli göğüslere sahip olmak ister. Ama yıllar geçtikçe bunu sağlayabilmek gittikçe daha zorlaşmaya başlar. Genellikle 40lı yaşlarla birlikte sarkma işleminin iyice hissedilir bir şekilde başladığı görülür.

Yaşla beraber gerçekleşen göğüs sarkması son derece doğaldır ve aşırı endişe etmek gerektirmez. Kozmetik mağazalarında göğüs sarkmasını önleyen pahalı ilaçlar bulabilirsiniz. Ama pahalı ilaçlara para vermeden önce evde kendinizin uygulayabileceğiniz bir tedavi olup olmadığını bilmek istemez misiniz? Bu sarkmayı geciktirmek için yapılabilecek doğal önlemler de bulunuyor. Bugün bu önlemleri sizle paylaşmak istiyoruz;

1. Buz Masajı

Buz masajı göğüslerinizin eski sıkılığını kazanıp tekrar yukarı kalkmasında etkili bir doğal tedavidir. Soğuk hava kompresi dokuların kasılmasını sağlar ve kasılan dokular göğüslerinizin yukarı kalkmasını sağlar.

2 adet buz küpü alın ve buz küpleri ile göğüs çevrelerine dairesel şekilde masaj yapın. Her göğüs için 1 dakika masaj yeterlidir.
Yumuşak bir havluyla kurulayın ve hemen uygun bir sutyen giyin.
Arkanıza yaslanır pozisyonda 30 dakika bekleyin.
Özellikle yazın gün içerisinde bir iki kere bu işlemi uygulayabilirsiniz.

NOT: Buz küplerini 1 dakikadan fazla sürmeyin., his kaybına sebep olabilir.

2. Çemen Otu

Doğadan gelen mucizevi şifalardan birisi olan çemen otu göğüslerin sarkmasını engellemek için kullanılan doğal tariflerdendir. Serbest radikallerin vereceği hasarı en aza indiren vitaminlere ve antioksidanlara sahiptir.

Aktarlarda bulabileceğiniz çemen otu tozundan 1/4 bardak ile kalın bir kıvam elde edene kadar su ekleyerek karıştırın. Bu karışımı göğüslerinize masaj yaparak sürün ve 5-10 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın. Bu tarifi haftada bir veya iki kere deneyebilirsiniz.
Ayrıca, 1/2 bardak yoğurt, 10 damla çemen otu yağı, 10 damla vitamin E yağı ve 1 yumurta akını karıştırarak bir göğüs maskesi elde edebilirsiniz. Krem kıvamı elde edene kadar malzemeleri karıştırmaya devam edin. Karışımı göğüslerinize sürerek nazik bir şekilde ovalayın. 30 dakika cildiniz tarafından çekilmesini bekledikten sonra soğuk suyla durulayın. Maskeyi göğüslerinizin sarkmasını önlemek için haftada bir kullanabilirsiniz.

3. Zeytin Yağı

Aynı buz küplerinde olduğu gibi zeytin yağı ile göğüslerinize masaj yapmak da sarkmasını önlemek ve dikleştirmek için çok etkili ve doğal bir yöntemdir. Zeytin yağı da içerdiği antioksidan etkisi ile serbest radikallerin hasarını terse çevirebilir ve göğüslerin sarkmasını engeller.

Avuç içlerinize biraz zeytin yağı alarak avuç içlerinizi birbirine sürterek ısıyı arttırın.
Avuç içlerinizi göğüslerinizde aşağıdan yukarı doğru hareket ettirerek masaj yapın.
Hücre yenilenmesi için 15 dakika boyunca bastırmadan masaj yapmaya devam edin.
Haftada 4 veya 5 kere bu işlemi uygulayarak göğüs sarmasının önüne geçin.

Zeytin yağı dışında, badem yağı, argan yağı, avokado yağı ve jojoba yağı kullanarak masaj yapabilirsiniz.

4. Yumurta Beyazı

Cildi besleyici ve sıkılaştırıcı etkileri ile yumurta akı da göğüs sarkmasını durdurucu etki gösterir. Yumurtanın içerdiği sıvı yağlar sayesinde göğüslerinizin çevresindeki gevşek deri sıkılaşır.

1 yumurta beyazını çatalla ezerek köpürene kadar karıştırın. Bu sıvıyı göğüslerinize sürerek 30 dakika emilmesini bekleyin. Salatalık suyu veya portakal suyu ile durulayabilirsiniz. En son soğuk su ile durulayın. Bu işlemi haftada bir tekrar edebilirsiniz.
Yumurta akı ile bir göğüs maskesi hazırlamak için 1 yumurta beyazını, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu maskeyi göğüslerinize sürün ve 20 dakika maskenin oturmasını bekleyin. 20 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Bu maskeyi de haftada bir uygulayabilirsiniz.

5. Salatalık ve Yumurta Sarısı

Göğüsleri kaldırmakta oldukça etkili tariflerden birisi de salatalık ve yumurta sarısı ile yapılan doğal tariftir. Salatalıkta doğal cilt rengi açıcı özellikler bulunur, yumurta sarısında ise göğüslerinizin sarmasını tedavi edecek protein ve vitaminler bulunur.

1 küçük salatalığı blenderda çekin.
Yumurta sarısının içine 1 çay kaşığı tereyağı katarak karıştırın.
Daha sonra salatalığı da ekleyerek karıştırmaya devam edin.
Karışımı göğüslerinize sürün ve 30 dakika bekleyin.
Soğuk suyla durulayın.
Bu tarifi haftada bir uygulayabilirsiniz.

6. Aloe Vera

Güzelliğin her alanında kullanılan Aloe Vera doğal cilt sıkılaştırıcı özelliği ile göğüs sarkmasına karşı da kullanılır. İçerisinde bol bol antioksidan içeren mucizevi bitkiyi nasıl kullanacağınızı açıklayalım;

Aloe Vera’yı jel halinde göğüslerinize sürün ve 10 dakika boyunca dairesel çizgilerle nazikçe masaj yapın. Masaj yapma işlemini bitirdikten sonra 10 dakika daha bekleyin. Daha sonra ılık suyla yıkayıp durulayabilirsiniz. Etkili sonuçlarını gözlemlemek için bu işlemi haftada 4-5 kere tekrar edebilirsiniz.
1 yemek kaşığı Aloe Vera jeli, 1 çay kaşığı mayonez ve 1 çay kaşığı bal ile karıştırın. Oluşturduğunuz maskeyi göğüslerinize sürün ve 15 dakika oturmasını bekleyin. Önce ılık sonra soğuk suyla durulayın. Bu işlemi haftada 1 kere uygulayarak sarkan göğüslerinizi tekrar eski dik haline getirebilirsiniz.

7. Nar

Nar doğal yaşlanma geciktirici bir meyve olarak bilinir ve doğru kullanıldığında göğüslerinizin sarkmasını da önleyebilir. Özellikle göğüslerinizi biçimlendirmek için bitkisel besleyiciliği maksimum olan nar tohumu yağını kullanabilirsiniz.

Biraz narı ezin ve buna ılık hardal yağı ekleyerek bir karışım elde edin. Bu karışımla yatmaya gitmeden önce 5-10 dakika göğüslerinize masaj yaparak göğüslerinizin dikleşmesini sağlayabilirsiniz.
Ayrıca nar tohumu yağı ile günde 2-3 kere göğüslerinize 5’er dakika masaj yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın