Kestanenin Cilde Faydaları

Kestane, Castanea isimli kayın-gürgen ağaç sınıfından gelen ağaçtan ismini alan ve ülkemizde de bolca yetişen bir meyvedir. Her ne kadar kestanenin meyve mi yoksa sebze mi olduğu bir tartışma konusu olsa da ağaçta yetiştiği için biz meyve olarak kabul ediyoruz ve yazıda da bu şekilde kullanacağız 🙂

Kestane çok uzun zamandır kışın yenir hatta sobanın üzerinde yapılması pek makbuldür ve lezzetli olur. Ama artık günümüzde sadece kışın değil büyük marketlerde paketli bir şekilde yaz kış kestane bulabilmeniz mümkün. Her ne kadar mevsimi dışında tüketmenizi çok tavsiye etmesem de cilt güzelliği için dört mevsim kullanabilirsiniz.

Kestane enerji açısından zengindir ve çok fazla yağ içermez. İçeriğinin %60’ı sudan oluştuğu için son derece sağlıklıdır. B16 Vitamini, A vitamini ve C vitamini açısından zengindir.

Kestanenin Besin Değeri

100 gram kestanede :

Karbonhidrat (g)23.57
Protein (g)0.61
Yağ (g)0.56
Lif (g)1.99
Kolesterol (mg)0
Sodyum (mg)1.2
Potasyum (mg)291.6
Kalsiyum (mg)15
Vitamin A (iu)14.4
Vitamin C (mg)22.44
Demir0.56

bulunur.

Kestanenin Cilde Faydaları

1. Vücudu serin tutar

İçerisinde bolca su bulunması nedeni ile özellikle sıcak günlerde tüketildiğinde vücudun serin tutulmasını ve sıcaklara karşı dayanıklılığının artmasını sağlar. Cildin ihtiyacı olan nemin de vücutta tutulmasına yardımcı olur. Özellikle yaz günlerine gelen ramazan aylarında oruç tutanlar için su kestanesi tüketmek oruçluyken susuzluk çekmemek için iyi bir yol olabilir.

2. Ciltteki şişkinlikleri indirir

Ciltte oluşan her türlü şişkinlik için kestaneden faydalanabilirsiniz. Normal kestane veya su kestanesini ezip püre haline getirerek şişkinlik bulunan yerlere sürerek inmesini sağlayabilirsiniz.

3. Dişleri güçlendirir

Kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından iyi değerlere sahip olması kestanenin bolca tüketildiğinde dişleri güçlendirip diş sağlığını artırmasını sağlar.

4. Eklem iltihabını iyileştirir

Özellikle at kestanesinden elde edilen öz, iltihap önleyici özelliği ile tanınır. Bu yüzden özellikle eklem iltihabında kullanımı yaygındır. Özellikle bu özün içerisinde bulunan aescin maddesi eklem iltihabından şikayetçi kişiler için bulunmaz bir nimettir. At kestanesi kremi neye iyi gelir sayfasından diğer faydalarına göz atabilirsiniz.

5. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar

Özellikle su kestanesi vücuttan toksinlerin atılması konusunda oldukça etkilidir. Detoks etkisi ile sarılık ve benzeri enfeksiyonların tedavi edilmesine yardımcı olur.

6. Cildin genç görünmesini ve doğal bir şekilde parlamasını sağlar

Detoks etkisi sayesinde serbest radikallerle savaşarak cilde olan etkilerini yok eder. Bunun sonucunda daha sağlıklı, daha genç görünen ve daha doğal bir şekilde parlayan bir cilde sahip olursunuz.

7. Kızamık hastalığının tedavisinde kullanılabilir

Kızamık hastalığında kestaneyi kaynatıp içerisindeki suyu çıkartarak bunu etkilenen bölgelere sürerek tedavi etmeyi deneyebilirsiniz.

8. Saçları kalınlaştırır ve parlaklık verir

Düzenli tüketildiğinde veya besleyici maskelerin içerisinde saça uygulandığında daha kalın ve daha parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca saç derinizin toksinlerden arındırılmasını sağlayarak daha sağlıklı olmasını sağlar.

Bir cevap yazın