Hangi Cilt Tipine Sahibim?

Her cilt tipi için farklı bakım, maske ve tedaviler uygulandığı için, kendi cilt tipinizi bilmenizde fayda var. Doğru cilt bakımı önerilerini uygulamak, cildinize uygun tarifler seçmek, satın alacağınız kozmetik ürünlerin cildinize uyumlu ve hatta sizin gibi cilde sahip sosyal medya kanallarını takip etmek gibi sebepler için öncelikle cilt tipinizi doğru tespit etmelisiniz.

Cilt tipinizi tespit ettikten sonra, nasıl davrandığını hangi bileşene ne tepki verdiğini anlayarak doğru bir cilt bakım rutini oluşturabilirsiniz. İlk bakışta kulağa karmaşık gibi geldiğini biliyoruz, bu yüzden olayı sizin için basitleştirmeye karar verdik. Sakin olun ve okumaya devam edin.

Cilt Tipinizi Neden Bilmeniz Gerekir?

Farklı cilt tipleri ürünlere farklı tepki verir ve hava durumuna, mevsime ve diğer faktörlere göre değişir. Sizce neden kışlar kuru ciltler için en kötüyken, yağlı ciltler yaz aylarında kabus görüyor?

Cilt en büyük organdır, akıllı ve zekidir ama karmaşıktır. Yanlış ürünü kullanmak cildinizde istenmeyen durumlara sebep olabilir. Zaten kozmetik ürünleri yakından incelerseniz her birinin üzerinde hangi cilt tipleri ile uyumlu olduğunu belirttiklerini göreceksiniz. Cilt tipinizi belirlemek için yapabileceğiniz bir kaç yöntem bulunuyor.

Cilt Tipini Belirleme Yöntemleri

Dermatoloğa gitmek, elbette, cilt tipinizi belirlemenin en iyi yoludur. Doktorlar, özellikle akneye yatkın veya hassas bir cildiniz varsa, kapsamlı bir değerlendirme yapabilir, değerlendirebilir ve öneriler sunabilirler. Ama dermatoloğa gitmeden bir fikir sahibi olmak için evde cilt tipinizi şu yöntemlerle belirleyebilirsiniz:

Yöntem 1 (Çıplak Yüz Yöntemi):

Yüzünüzü hafif bir temizleyici ile iyice temizleyin ve hafifçe kurulayın.

Cildinizin nefes almasına izin verin. Herhangi bir losyon veya nemlendirici uygulamayın.

Yaklaşık 30 dakika sonra, herhangi bir parlaklık olup olmadığını görmek için yanaklarınıza, çene çizginize, burnunuza ve alnınıza yakından bakın.

30 dakika daha geçsin. Cildinizin kuru veya ağrılı olup olmadığını gözlemleyin. Yüz kaslarınızın gülümsediğinizde veya gerdiğinizde nasıl hissettiğinizi görün.

Sıkı veya kuru hissediyor mu? Muhtemelen kuru bir cildiniz var.

Burnunuzda ve alnınızda parlak bir parlaklık gördünüz mü? Normal veya karma bir cildiniz olması muhtemeldir.

Yanaklarınızın da alnınız ve burnunuzla birlikte parladığını görürseniz, büyük olasılıkla yağlı bir cildiniz vardır.

Yöntem 2 (Kurutma Kağıdı Yöntemi):

Bir kurutma kağıdı alın ve yüzünüzün her tarafına hafifçe vurun. Çene, burun, alın, yanaklar vb.

Yaprakta biriken yağ miktarını değerlendirmek için tabakayı ışığa doğru tutun.

Yaprak az veya ihmal edilebilir oranda yağa sahipse, muhtemelen kuru bir cildiniz vardır.

Kurutma kağıdında, özellikle alnınızın ve burnunuzun çevresinde çok fazla yağ görürseniz, normal veya karma bir cilde sahip olmalısınız.

Bununla birlikte, kurutma kağıdı tamamen yağ ile doluysa, yağlı bir cildiniz vardır.

Bu yöntem kolay ve etkilidir ve çıplak yüzlü yönteme kıyasla cilt tipinizi değerlendirmenin daha iyi bir yoludur.

Cilt tipinizi belirlediniz veya aşağı yukarı bir fikir sahibi oldunuz. Aşağıda cilt tiplerinin özelliklerini daha detaylı anlattık. Bunları okuyup cilt tipinizden kesinlikle emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın