Evde Yulaf Unu Nasıl Yapılır? Yulaf Ununun Faydaları Nelerdir?

Evde Yulaf Unu Nasıl Yapılır? Yulaf Ununun Faydaları Nelerdir?

Buğday kadar eskiden tüketilen besinlerin başında gelen yulaf pek çok kişi tarafından tercih edilmese de Sadece insanlar tarafından değil hayvanlar için de önemli bir besin kaynağıdır yulaf. Tahıllar arasında da yeri ayrı olan yulafa son yıllarda değeri insanlar arasında arttı. Günlük beslenmemizde yeri önemli olmaya başladı. Diyet yapanların ve sağlıklı beslenmeye çalışanların sevdikleri ürünlerden birine kısa sürede dönüştü.

Yulafın diyet yapanlar ve sağlıklı beslenenler arasında önem kazanması ile birlikte yulaf unu ve yulaf kepeği gibi ürünler oldukça kullanılmaya başlandı.

Yulaf unu nedir? Ne gibi faydaları vardır? Ve Yulaf unu nasıl kullanılır? Evde yulaf unu yapabilir miyiz? Yulaf faydaları ile günlük öğünlerinize ilave edeceğiniz bir besin olarak karşınıza çıkacak.

Yulaf Unu Evde Nasıl Yapılır? Yulaf Unu Nedir?

Yulaf ununun ana maddesi yulafdır. Yulaf bir kaç öğütülme aşamasından geçtikten sonra yulaf unu elde edilir. Yulaf unu da yulaf gibi son yıllarda sağlıklı yaşamın gündeme gelmesi ile gündeme gelmiş ve talep yulaf ununa artmıştır.

Yulaf ununu evinizde yapmanız oldukça kolay ve diğer unlardan daha çok dayanıklıdır ve geç bayatlama özelliğine sahiptir yulaf unu. Yulaf unu uzun süre tazeliğini ve lezzetini korumaktadır.

Yulaf unu içeriğindeki glisemik indeksi miktarının düşük olması nedeniyle oldukça doyurucu bir besindir. Yulaf ununun rengi açık sarı yada hafif gri arasında bir rengi vardır. Yulaf ununu evde nasıl yapabilirsiniz?

Evde Yulaf Unu Yapımı

Yulaf unu yaparken kullanacağınız yulafların taze olmasına dikkat edin. Yulafların çeşitleri farklılık gösterir. Bazı yulaf türleri çok sert olmaları nedeniyle beklediğiniz sonucu vermeleri biraz zaman alabilir onun için biraz daha yumuşak yulaf kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu şekilde aldığınız yulafları robotun içerisine ilave edin.

Yulaf Unu Evde Nasıl Yapılır? Yulaf Unu Nedir?

Yulaflar iyice un kıvamına gelinceye kadar robottan geçirin. Bu un yapma işlemi biraz vaktinizi alabilir. Ara ara robotunuzun kapağını açarak yapışan unları içerisine aktarmayı unutmayın. Beklediğiniz normal un kıvamına gelene kadar bu işleme devam ediniz. Elde ettiğiniz bu yulaf unu karışımını bir elek yardımı ile eleyin.

Eleme işlemini yaptıktan sonra dilediğiniz tarifi yaparken yulaf ununu istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Bu yaptığınız yulaf ununu kapalı bir kabın içerisine yada kavanozun içerisinde saklayabilirsiniz. Daha sonra yapacağınız unlu tariflerde kullanabilirsiniz.

Yulaf Ununun Faydaları Nelerdir?

Yulaf unu içerisinde yer alan besin değerleri nedeniyle kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda tok tutar ve sık sık acıkmanızı ve aniden bastıran tatlı krizlerini de engeller.

Yulaf unu içerisinde bulunan lif miktarı nedeniyle bağırsaklarınızın daha düzenli çalışmasına yardımcı olur.

İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur ve enerji verir.

Bir cevap yazın