Doğal Cilt Toniği Tarifi

Ev Yapımı Tonik Tarifleri

Cilt bakımı söz konusu olduğunda tonik bakım rutini için olmazsa olmaz parçalardandır. Piyasada bulunan yüzlerce toniğin sert kimyasallar içerip içermediği sizin de beyninizi kemiriyorsa gelin evde kendi toniğimizi nasıl hazırlarız birlikte inceleyelim.

Ev Yapımı Tonik Tarifleri

1. Nane Yaprağı Toniği

1 bardak nane yaprağını ufalayın. Bir buçuk bardak kadar su ekleyin ve bu suda kaynatın. Kaynarken kapağının kapalı olmasına özen gösterin. Kaynadıktan sonra ateşin altını kapatıp 30-40 dakika soğumasını bekleyin. Süzerek kuru ve temiz bir şişede, buzdolabında saklayın. Tonik olarak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Özellikle güneşte aşırı kalmış ciltler için etkilidir.

2. Antioksidan Etkili Siyah Üzüm Suyu Toniği

Saf üzüm suyunu bir meyve sıkacağıyla süzün ve hava sızdırmaz temiz kuru bir şişede saklayın. Tonik olarak kullanmak istediğinizde kullanabilirsiniz. Muhteşem temizleme etkisinin yanı sıra antioksidan olması da cabası.

3. Fesleğen Yaprağı Toniği

Tıpkı nane yaprağı toniği hazırlarken yaptığınız gibi fesleğen yaprağının yapraklarını da aynı süre zarfında suda kaynatıp soğuduktan sonra suyunu süzün. Bu suyu da buzdolabında saklayabilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz bu toniği güvenle kullanabilirsiniz. Karma ciltler için de etkilidir.

4. Karpuz Toniği

Bir meyve sıkacağında 2 bardak karpuz suyu elde edin. Bu karpuz suyunu 4 gün boyunca tonik olarak kullanabilirsiniz. Sadece ağzını sıkıca kapatıp buzdolabında saklamayı unutmayın.

5. Zencefil Toniği

Zencefili toz haline getirin ya da toz zencefil alın. 1,5 bardak suyun içinde kaynatıp soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra düzüp buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde zencefil toniğinizi saklayabilirsiniz. Dilerseniz kaynatma aşamasında içerisine fesleğen yaprakları da ufalayabilirsiniz. Zencefil ile iyi kıyılmış naneyi karıştırarak da başarılı bir tonik elde edebilirsiniz.

6. Yeşil Çay Toniği

2 bardak suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra içine 1 veya 2 poşet yeşil çay atın. Eğer elinizde poşet çay yoksa ve toz halinde mevcutsa 4 çay kaşığı atabilirsiniz. Kapağı kapalı bir şekilde 30 dakika bekleyin. Daha sonra süzüp kapalı bir şekilde buzdolabında saklayabilirsiniz.

7. Yalancı Tespih Ağacı Toniği

Tespih ağacının yapraklarını parçalayıp yukarıda tarif ettiğimiz gibi 1.5 su içinde kaynatıp, soğuduktan sonra süzerek toniği elde edin. Buzdolabında saklayabileceğiniz bu tonik özellikle sivilceye yatkın ciltler için iyidir.

8. Domates ve Salatalık Toniği

Buzdolabında soğutulmuş bir domates ve bir salatalığın suyunu çıkartın ve karıştırın. Özellikle karma ciltler için oldukça etkili bir tonik olarak kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın