Nane Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

En çok verdiği soğuma hissiyle birlikte ağrıyan kasları rahatlatma etkisiyle bilinen nane yağı, diyet sırasında açlıkla baş etmek, saç büyümesini teşvik etmek ve sivilceleri kurutmak gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Peki, nane yağı faydaları nelerdir, nane yağı gerek cilt gerekse saç bakımında nasıl kullanılır? Tüm detaylar, diyetlio’nde.

Nane yağı, bilinen en çok yönlü doğal esansiyel yağı olabilir. Kelimenin tam anlamıyla, yardım edemediği durum, vücut, sağlık ve zihin sorunu neredeyse yok denilebilir. Nane uçucu yağı içinde mentol (% 35-45) ve menthone (% 10-30) bulunur. Nane esansiyel yağı, verdiği soğuma hissiyle vücut üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır ki bu da tek başına ağrıyan kasları rahatlatabilir. Aynı zamanda anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir ki bu nedenle kötü nefesi ve sindirim sorunlarını giderebilir. Nane yağı ayrıca mide bulantısı ve kas spazmlarını azaltma kabiliyeti nedeniyle mide astarı ve kolon üzerindeki yatıştırıcı etkileri için tavsiye edilmektedir.

Nane Yağı Faydaları

Mide ağrılarını azaltır.
Sindirim sorunlarını hafifletir.
Kötü nefesi ferahlatır.
Baş ağrılarını hafifletir.
Antimikrobiyal özelliklere sahiptir.
Zihinsel odağı geliştirir.
Solunum sistemini temizler.
Enerjiyi artırır.
Gerilmiş kasları gevşetir.
Farmasötik ilaçların yerini almak için uygun maliyetli doğal çözümdür.

Nane Yağının Olası Yan Etkileri

Nane yağı, gıdada yaygın olarak bulunan miktarlarda ağız yoluyla alındığında ve topikal olarak kullanıldığında güvenlidir.
Nane yağının tüketilmesi bazılarında mide yanması, kızarma, ağız yaraları, baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir.
Bazı reçeteli ilaçlar ve reçetesiz satılan ilaçlar nane yağı ile ters olarak etkileşebilir.

Nane ile aynı anda alındığında demirin emilimi azalabilir. Demir takviyesi alımı sırasında kullanımı için doktora danışılmalıdır.
Hamileyseniz, düzenli kullandığınız ilaçlarınız bulunuyorsa nane yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.

Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.

Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Nane Yağı Kullanım Alanları

Nane yağının faydaları bu kadar çokken onu kullanmamak aslında hayatımızdaki en büyük eksiklerinden biridir. Peki bu faydaları elde edebilmek için nane yağı nasıl kullanılmalıdır?

1. Kas Ağrısını Azaltmak için :

Nane esansiyel yağı çok etkili bir doğal ağrı kesici ve kas gevşeticidir. Özellikle ağrılı kasları yatıştırmak ve gerginlik nedeniyle ortaya çıkan baş ağrısını azaltmak için yararlıdır. Bunun için evde kendi kreminizi yapabilirsiniz. Bunun için;

Malzemeler;

1/2 su bardağı hindistancevizi yağı
1/4 bardak rendelenmiş balmumu
2 tatlı kaşığı kırmızı biber tozu
2 tatlı kaşığı zerdeçal tozu (Not: zerdeçal mükemmel bir anti-inflamatuar olsa da, ciltte geçici bir renk bırakabileceğini unutmayın)
15 damla nane esansiyel yağı
15 damla lavanta esansiyel yağı
Cam kavanoz

Talimatlar;

Bütün malzemeleri (esansiyel yağlar hariç) bir kavanoza dökün. Bunu benmari usülü ısıtmak için su dolu bir tencere koyun.
İçindekiler eriyip biraz karışınca zerdeçalı ekleyin.
Malzemeler iyice karıştıktan sonra biraz soğumaya bırakın ve sonra esansiyel yağları ekleyin. İyice karıştırın.
Karışımı saklama kabına dökün.
İhtiyaç duyulduğunda ilgili bölgeye hafifçe masaj yaparak küçük bir miktar kremi sürmeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın