Güvem Eriği Faydaları Nelerdir? Güvem Eriği Nelere İyi Gelir?

Güvem Eriği Faydaları Nelerdir? Güvem Eriği Nelere İyi Gelir?

Güvem eriği halk arasında farklı isimlerle bilinmektedir. Bunlardan bilinen bir diğer ismi de çakal eriğidir. Peki güvem eriği nelere iyi gelir? Güvem eriği nasıl tüketilmelidir?

Güvem Eriğinin Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Güvem eriği iştah açıcı ve büyümeyi destekleyicidir. Güvem eriğinin marmelatı veya meyve suyu çocuklara sabahları verilebilir. Bir iki yemek kaşığı güvem eriği marmeladı veya meyve suyu çocuklarda büyümeyi destekleyici iyi bir besindir.

Böbrekleriniz de ve idrar torbanızda ki üşütmeler ve iltihaplanmalarda güvem reçeli yada güvem marmelatı iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Midesi zayıf olan ve kabızlık şikayeti olan çocuklara korkmadan verebilirsiniz.

Prostatın büyümesinde, akne ve sivilceler de kullanılır. Kan temizleyici olarak yararlı bir besindir. İdrar söktürücü ve terletici özelliği sayesinde zayıflamaya da çok etkilidir. Güvem eriği antiseptik yapısı ile kan dindirici, peklik verici ve şekeri önceliyi yapısıyla faydalıdır.

Güvem eriğinin meyveleri taze iken sürücü, kuru iken ise peklik vericidir. Güvem eriğinin kullanıldığı diğer yerler ise; kırmızı burun, üre, egzama, kan dolaşım problemleri, hemoroit, ishal, şeker ve sistit’dir.

Güvem eriği namı diğer Çakal eriği Osmanlı Saray mutfağında çokça kullanılmıştır. Şimdi pek bilinmeyen güvem eriği ile yapabileceğiniz marmelat ile sofralarınızda hem sağlık açısından hem de lezzet açısından farklılık getirebilirsiniz.

Güvem Eriği Marmeladı Nasıl Yapılır?

Güvem Eriği Marmeladı Malzemeleri

  • 2 kg toz şeker
  • 5 kg güvem eriği
  • 4-5 bardak su

Güvem Eriği Marmeladı Yapılışı

Güvem eriklerinin saplarını ayıklayın. Ardından az sirke kattığınız bir su içerisinde dinlendirerek toz ve toprağından ayrılmasını sağlayın. Ardından bol su ile durulayıp derince bir tencereye alın.

4-5 su bardağı su ilave edin. Suyun eriklerin üzerini geçmesi gerekmiyor. Ve ara sıra karıştırarak güvemlerin yumuşamasını sağlayın. Kenarda soğumaya aldığınız güvem eriklerini bir kevgir yardımıyla kevgirden geçirin. Kevgirden geçirdiğiniz güvem eriklerinin püresini yeni bir tencereye alarak ocağa koyun. Şekerini de ilave ederek marmelat kıvamına gelene kadar ocakta pişirin.

Hazır olan güvem marmeladını kavanozlara doldurup, normal konserve koyarken ki gibi tezgahın üzerine kapağı gelecek şekilde oturtarak kapağının tutunmasını sağlayın. Serin ve güneş görmeyen bir ortamda saklayarak güvem marmeladını tüketebilirsiniz.

İnternet üzerinden güvem eriği ile yapılabilen daha değişik tariflere de ulaşabilirsiniz. Sadece marmeladını değil farklı tariflerle de sofranıza güvem eriğini koyabilir ve yemeklerinizde bir alternatif olarak ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın