Huzur Durağı

huzur-duragi

Şu sıralar bütün telaşlarım bir bitse diyorum. En durgun sahillere atayım kendimi duyabileceğim tek şey fonda çalan narin müzik olsun tenimde hissedeyim o güzel ılık esintiyi. Yarınlar yokmuşçasına uzanayım. Ne keşkeli bir geçmiş ne de acabalı bir gelecek sadece anda duyayım yaşamın tiktaklarını. Doğadaki zamanla evrileyim sadece öyle akışkan bir zaman tasviri bir yere geç kalma telaşı yokken zaman kavramını bir tohumun büyümesiyle ölçebileyim sadece. Bir tomurcuğun olgunlaşmasına bir fidanın uzamasına endeksliyim vaktimi.

Ölçeyim zamanı canla ve başla. Özüme aykırı olan her şeyden arınayım öyle bir arınayım ki şelalelerden içeyim kana kana suyun en güzelini. Kuşlar uyandırsın beni. Akasyalar kokularıyla günaydın desin günaydın ey can huzura uyandın desinler. Yeryüzündeki cennetim oluversin. Tattım diyeyim huzurun en güzelini.

Göremeyeceğim şeyler gördüm hayallerimin ötesinde güzellikler yaşadım diyeyim. Sonsuz gökyüzünü kapatan tek bir ucube olmasın. Olmasın ki ferahlasın gönlüm belki yeni şeyler de öğrenirim yeni yerler yeni insanlar tanırım. Bilge ruhlu bir keşiş belki.

Ömür geçirmiş ve damıtmış olgun bir ruhtan alınan öğüte kim hayır diyebilir ki. Acısı duyulmamış paketlenmiş bir tecrübeye hangi akıllı olmaz deyip iter ki. Görmeye ihtiyacım var görebilmeye gidebilmeye ve cesaret etmeye istemeye ihtiyacım güzel şeyleri. Giden bir buluta takılıp o nereye giderse oraya gitmeye ihtiyacım var.

Yolda öğrenmeye yolda olmaya ihtiyacım var. Ha işte bunu bulmam bunu öğrenmem gerekti dediğim anda bir yere kök salmam gerekir. Tarih olmaya ait olmaya kalıcı tanık olmaya en çok da ona. Durak kurmaya afilli bir durak olmaya herkesin bilmediği sadece hayatın sırrını çözmüş sufilerin kalben bildiği ve sadece onların bildiği bir vakitte buluşma durağı olma hayali.

Biraz ütopik biraz hakikat yollu yaşamak dileği. En güzel iki nota arası mekik dokumak en güzel tınının kaşifi olmak. En güzel notada meskun olmak dileği. Sahi bıkar mıyım böyle güzellikten bir gün yeter der miyim? Sonra cennetim cehennem kuyularından bir kuyu olmaz mı bana derde düşmez miyin ağır aksak!

Bir cevap yazın