Şifa Kaynağı Kekik Nelere İyi Gelir? Kekik ve Kekik Çayının Faydaları

Kekik ve Kekik Çayının Faydaları

Mutfağımızdan eksik etmediğimiz baharatlar arasında yer alan kekik ballıbabagiller familyasına ait bir bitkidir. Kekik genel olarak güneş seven bir bitki olması nedeniyle çorak topraklar üzerinde yetişir. Keskin ve kendine has bir kokusu ve aroması ile mutfaklarımızda aranılan çokça kullanılan baharatlar arasında yer alır. Genellikle et ile birlikte kullanılan kekik baharatının ayrıca çayı da bir çok fayda sağlamaktadır. Kekik bir çok fayda sağlayarak mutfaklarınızdan ayırmamanız gereken bitkiler arasında yerini alıyor.

Kekik ve Kekik Çayı Nelere Faydalıdır? Kekik Nelere İyi Gelir?

 • Kekik içerisinde yer alan antiseptik özellik sayesinde mikropları öldürmede etkili bir bitkidir.
 • Taze yada kurutulmuş kekik yapraklarından sıcak suda demleyerek kekik çayı elde edebilirsiniz. Böylelikle kekik içinde bulunan anti bakteriyel özellikten daha da fazla yararlanabilirsiniz.
 • Kekik çayı ise diş eti çekilmesi ve diş eti problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Sindirim organlarında bulunan toksin birikmesini engellemeye yardımcı olur.
 • Kekik balgam söktürücü olarak ve kan şekerini dengeleyerek insana zindelik verir.
 • Hazımsızlık sorunlarını ve ödemi önleyici yapısı sayesinde sindiriminizi kolaylaştırır.

Kekik Çayının Zararları Nelerdir?

Her güzel şeyin bir çok yararı olduğu gibi birde yanında bir kaç zararı bulunuyor. Kekik çayını da çok tüketilmesi yada vücudunuzda yer alan rahatsızlıklar nedeniyle size zarar sağlayabilir.,

 • Kekik çayının tansiyonu düşürücü bir etkisi vardır. Bu yüzden tansiyon hastası olanlar tarafından tüketilmeden önce doktorlarına mutlaka danışılması gerekiyor. Aksi halde tansiyonunuz düşebilir.
 • Kekik çayını regl döneminde dikkatli bir şekilde yada kullanmamaya özen gösterin. Kan dolaşımını hızlandırdığı için kanamayı artırabilir.

Kekik Suyunun Faydaları Neler? Kekik Suyu Nelere İyi Gelir?

 • Kekik çayını soğutarak elde edilen kekik suyu ağız içi problemlere iyi gelmektedir. Özellikle diş eti çekilmesi ve ağız yarası problemlerine yardımcı olmaktadır. Doğal bir antiseptik olarak kullanılıp ağız içi yaralara iyi gelir. Bu suyla gargara yapılması sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Kekik suyu ile yapılacak olan zayıflama kürleri ise yağ yakımınıza ve kilo vermenize yardımcı olacaktır.
 • Kekik suyu kullanarak evde hazırlayacağınız ev yapımı tonikler ise cildinizin temizlenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Kekik Suyu Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Kekik suyu tek başına zayıflamanıza büyük bir etkisi olmaz ama yanında sağlıklı beslenme ile birlikte tükettiğiniz kekik suyu yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır. Kekik suyunun antioksidan özelliği ile kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın