Kereviz Suyu Faydaları Nelerdir? Kereviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kereviz Suyu Faydaları Nelerdir? Kereviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Sebze ve meyveleri zamanında taze olarak tüketmeyi seviyoruz ve en doğru olanı da sebze ve meyveleri zamanında tüketmek. Peki mevsimi olan sebze ve meyveleri en doğru şekilde nasıl değerlendirmeliyiz? Kereviz mevsiminde kerevizle çok güzel yemekler hazırlıyoruz peki çöpe giden kereviz saplarını nasıl değerlendirmemiz gerekiyor? İşte kereviz saplarını en sağlıklı şekilde nasıl değerlendireceğinizi size bu yazımızda anlatacağız. Eğer bu zamana kadar hiç kereviz sapını tüketmediyseniz yada aldığınız kerevizler sapsız bir şekilde satılan kerevizler ise normal. Kerevizi saplarıyla satan yerlerden alıyorsanız. yada sapları olan kerevizleri alacağınız yerleri bilmiyorsanız genelde saplı kerevizler manavlarda yada büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Kereviz sapından yaptığınız kereviz sapı suyu ile tanıştığınızda vücudunuz üzerindeki etkilerini görünce ne denli bu derece faydalı olduğunu sağlığınıza katkılarını görünce devamlı olarak tüketmeye karar verebilirsiniz.

Kereviz Sapından Kereviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kereviz Sapından Kereviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kerevizlerin sapından hazırladığını suyu damak tadınıza göre farklı şekillerde de hazırlamanız mümkün. En etkili ve besleyici yöntem kereviz saplarını sıkarak elde edeceğiniz yöntem olacaktır. Kerevizlerin saplarını güzel bir şekilde temizleyin ve ardından katı meyve sıkacağına koyarak 1 su bardağı kadar kereviz sapı suyu elde etmeniz günlük olarak yeterli olacaktır. 1 su bardağı kereviz sapı suyu yaptıktan sonra bir tadına bakın eğer tadını beğenmezseniz farklı malzemeler katarak da seveceğiniz bir şekilde yapabilirsiniz. Mesela içine maydanoz, limon suyu gibi hoşunuza gidecek eklentiler yapabilirsiniz.

Kereviz sapı suyunu daha içilebilir hale getirmeniz için gerekli olan malzemeler;

1 tutam maydanoz
Yaklaşık 2-3 adet kerevizin sapı
1 adet limon suyu
3 su bardağı içme suyu

Kereviz Suyunun Hazırlanışı

Kereviz sapı suyu malzemelerin hepsini blender içine alın ve çekin. Elde ettiğiniz sulu karışımda yer alan küçük parçacıkları temiz bir tülbentten geçirerek ayırın ve ardından içebilirsiniz.

Kereviz Sapından Yapılan Suyun Faydaları Nelerdir?

Kereviz sapından yapılan suyun içinde bolca miktarda vitamin, potasyum, mineral ve besin lifi bulunmaktadır. Kereviz’in içinde A, B, C ve K vitaminleri bulunmaktadır. Kereviz sapının suyunun vücudunuza faydalarına gelince ise;

  • Öncelikle hızlı ve sağlıklı olarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır.
  • Tatlı yeme isteğinizi bastırmaktadır.
  • Vücutta ödem arttırıcı bir özelliği vardır. Şişkinliklerden kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.
  • Diğer önemli faydalarından biri de kereviz sapından yapılan suyun karaciğeri temizleyen bir etkisi vardır.
  • Antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzu yabancı maddelerden arındırmaktadır. Bu sayede kan dolaşımı ve damarları rahatlatmaktadır.
  • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı ve kaliteli uyku çekmenize yardımcı olduğu bilenen faydalar arasında. Ayrıca düzenli bir uyku düzenine sahip olmanızı sağlıyor. Uykusuzluk problemi çekenler için birebir.
  • Kereviz sapının suyu sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellemektedir. Vücudunuzdaki sivilcelerin ve sivilce izlerinin çok kısa sürede geçmesini sağlamaya yardımcı olur. Vücutta yer alan yara ve lekelerin de kısa sürede iyileşip yok olmasını sağlar.
  • Ayrıca kereviz sapından yaptığınız bu karışım vücudunuza bolca enerji verir ve çok daha zinde hissetmenizi sağlamaktadır. Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak kabızlık sorunu yaşayanlara da iyi geldiği gözlemlenmektedir.

Bir cevap yazın