Kuruyemişlerin Faydaları ve Kalorileri Nelerdir?

Yağ oranı yüksek olduğu için kuruyemiş yemiyorsanız, çok büyük fırsatlar kaçırıyorsunuz! Ölçüsünü iyi ayarladığınız takdirde 6 süper kuruyemişi yiyerek hem kilo verebilir hem sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. ‘Diyete Başlıyorum’ sağlıklı yaşam sitesinin kurucusu, New York Üniversitesi mezunu Arzu Karabulut, kuruyemişler hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyor.

Kaju fıstığıyla lezzetli zayıflayın

Beyin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardım eden kaju fıstığı, oleik yağ asitleri ve B grubu vitaminleri içeriyor. Bu özelliğiyle diyet yaparken baş ağrısı veya halsizlik gibi olumsuz durumların önüne geçiyor.

Metabolizmanın hızlı ve dengeli çalışması için gerekli iz mineral bakır, potasyum ve fosfor içeriyor. Yüksek oranda çinko içeren kaju fıstığı, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıklara karşı tam koruma sağlıyor.

100 gram kaju fıstığında 574 kalori var. 15 gr protein, 33 gr karbonhidrat 46 gr yağ ve 3 gr diyet lifi içeriyor.

Kabak çekirdeğiyle kabızlıktan kurtulun

Bağırsakları temizleyici özelliğe sahip kabak çekirdeği, içerdiği faydalı yağlarla hem kabızlığı gideriyor hem uzun süre tok hissetmeyi sağlıyor.

Hormonal bozuklukların giderilmesi, hafıza ve beynin iyi çalışması için gerekli Omega 3 ve 6 yağ asitlerini bulunduran kabak çekirdeği, ayrıca idrar yollarını temizlemeye yardım ediyor. Bitkisel protein ve çinko içeriğiyle kilo verirken kas kaybını önlüyor, yağdan kilo vermeyi sağlıyor.

100 gram kabak çekirdeğinde 560 kalori var. 30 gr protein, 11 gr karbonhidrat, 6 gr diyet lifi ve 49 gram yağ içeriyor.

Bademle yağ yakmayı hızlandırın

Yüksek kalsiyum içeriğiyle kilo vermeyi kolaylaştıran badem, kadınlarda kemik erimesine de koruma sağlıyor. Vegan besleniyor veya süt alerjiniz varsa, badem sizin için mükemmel bir besindir çünkü kalsiyum hem de protein içerir. Bu mineraller, sağlıklı bir vücudun temel ihtiyaçlarıdır.

Bir cevap yazın