Organik Hayatın Geleceği

Çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve kayıtlı olarak gerçekleştirilen üretim şekli olarak tanımlayabileceğimiz organik tarıma olan ilgili her geçen gün artıyor. Yapay dış girdiler yerine organik mevzuatlarla uygunluğuna onay verilmiş maddelerin ve yöntemlerin uygulandığı organik tarımın tarihçesini ve bilinmeyenlerini sizler için derledik.

Geleneksel tarımdan günümüze

Geleneksel tarım orijinal tarım türüdür ve binlerce yıldır uygulanmaktadır. Geçmiş dönemlere dair bilinen hiçbir inorganik yöntem olmamasına rağmen, tüm geleneksel tarım faaliyetleri “organik tarım” olarak kabul ediliyor. Örneğin, tarih öncesi çağlardan kalma tamamen organik bir gıda üretim sistemi olan “orman bahçeciliği”nin, dünyanın en eski ve en dayanıklı tarım ekosistemi olduğu düşünülüyor.

Sağlık sorunlarında artış

Sanayi devriminin ardından artan gıda ihtiyaçlarını karşılamak ve daha hızlı şekilde ürün elde etmek amacıyla çoğu iyi gelişmemiş ve ciddi yan etkileri olan inorganik yöntemler uygulamaya kondu. Bu tekniklerle üretilen, kalıntı içeren bazı bitkisel ve hayvansal ürünler insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeye başladı. Bu tür sağlıksız ürünlerle beslenen insanlarda ise başta kanser olmak üzere, çeşitli sağlık sorunlarında önemli artışlar gözlendi.

Yeşil Devrim başlıyor

1940’larda, insan sağlığını etkileyen ve tarımda kullanılan sentetik gübre ve böcek ilaçlarına artan bağımlılığa bir tepki olarak organik bir hareket başladı. Bu tip gübre ve ilaçlara olan bağımlılık ve bu tür uygulamaların yaygın olarak benimsenmesinin sürdürülebilir olup olmadığı bilim adamları, filozoflar ve uygulayıcılar tarafından eleştirildi. Özellikle 1960’lı yıllarda başlatılan “Yeşil Devrim” denilen tarım teknikleri ile organik ürünlerde artışlar sağlandı.

Uluslararası çalışmalara geçiş

yıllarda “Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu” (IFOAM) adı altında toplandı. Diğer bir deyişle ulusal ve bağımsız çalışmalar uluslararası düzeyde ele alınmaya başlandı. Almanya’da bulunan bu kuruluşun temel amacı, organik tarımla ilgili standartları belirlemek ve dünyada yapılan organik tarımla ilgili bilgi akışını koordine etmek olarak belirlendi.

Bir cevap yazın