Soğuk Havalara Karşı Daha Dirençli Nasıl Hazır Olunur?

soguk-havalara-karsi-daha-direncli-nasil-hazir-olunur

Yavaş yavaş soğuk havalarında yaklaşması ve soğuk havalarda vücut direncinin daha düşmesi ile birlikte daha çabuk hastalıklara yakalanabiliyoruz. Bu hastalıklara karşı daha dikkatli olmamız için vücut direncini yüksek tutmak için yapmanız gerekenleri sizin için toparladık.

Vücut direncimizi daha da güçlü hale getirecek uygulamalara ve tavsiyelere ihtiyacımız var. Bu mevsimlerde virüsler normal zamanlardan daha çabuk yayılır. Bu yüzden de vücudumuzu doğal takviyelerle desteklemeliyiz. Vücudumuzu dinleyip neye ihtiyacı olduğu konusunda kulak vermeliyiz. Vücudumuzun dinçliğini güçlendirmek için dikkat etmemiz gereken ufak detaylar var. Bu yazıda da bunları ele alacağız.

İlk olarak herkes için bunu bir rutine oturtmak zor olsa da sadece sıcak mevsimlerde değil özellikle kış mevsimlerinde spor yapmak. Spor yapmak çoğumuzun bir gün mutlaka düzenli olarak yapmak istediği hatta spor salonlarına kayıt olduğu kendini zorlamak için parasını peşin ödeyip ilk günden sonra uğramadığı bir yer olmaktan kurtulamıyor.

Üşengeçlik yapmadan kış için zorlayıcı olmayan ama es geçmeden de bir spor rutini hazırlamak vücudunuzu bu soğuk havalarda vücudunuzu zinde tutacaktır. Kışın yapacağınız sporda vücudunuz daha fazla zorlamış olacağınızdan dolayı bilinenin aksine kış mevsiminde daha fazla kalori yakabileceksiniz. Ruhsal olarak da depresyon gibi ruh sağlığı problemleri en fazla kış aylarında görülüyor.

Spor yapmak endorfin hormonu salgılamamızı sağladığı için yaşam motivasyonunuzu arttıracaktır. Şunu unutmayalım ki yapılan nörofizyolojik araştırmalar ruhsal durumun da beden sağlığını etkileyen önemli unsurların başında geliyor.

Kış mevsiminde soğuktan dolayı sürekli kapalı ortamlarda olduğumuzdan dolayı kış güneşinden mahrum kalıyoruz. Açık havada yapılan hafif tempolu bir koşu ya da yürüyüş D vitamini almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın