Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir? Tatlı Patates Nelere İyi Gelir?

Tatlı Patatesin Faydaları? Tatlı Patates Nelere İyi Gelir?

Normal pazarlarda çok zor bulabildiğiniz ancak büyük marketlerin sebze meyve reyonlarında farklı görüntüsüyle dikkatleri çeken ve oralarda bulabildiğiniz tatlı patatesler dikkatinizi çekmiştir. Ülkemizde henüz tüketimi normal patates kadar yaygınlaşmasa da Avrupa ve Amerika ülkelerinde oldukça fazla tüketilmektedir. Kırmızı olarak görüntüsüyle farklı bir görüntü ve tat ile karşınıza çıkan tatlı patatesin faydaları neler? Tatlı patates nelere iyi geliyor? Faydalarını öğrendikten sonra artık sizde mutfağınızda sık sık kullanmak isteyeceksiniz. Sofralarımızın aranan lezzetleri arasına da girebilir. Hem klasik sarı patatese oranla hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olarak farlı bir alternatif patates olarak mutfaklarınıza girmeyi bekliyor.

Yurt dışında oldukça fazla tüketilen tatlı patates ülkemizde pek rağbet görmese de hafif tatlı bir lezzeti ile damaklarınız da farklı bir tat bıracak. Doyurucu ve sağlıklı olan tatlı patates hakkında bilmediklerinizi öğrenmeye ne dersiniz.

Tatlı Patatesin Faydaları? Tatlı Patates Nelere İyi Gelir?

Tatlı patatesin içinde A, B, C ve B6 vitaminlerini bulunduruyor. İçerisinde ki lif açısından dolayı önemli bir lif kaynağıdır. İçinde bulundurduğu liflerin yanında fosfor, manganez, bakır ve potasyum bulundurduğundan dolayı oldukça faydalıdır. Klasik sarı patatese göre daha sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. İçindekilerden ötürü tok tutar. Tatlı patatesin tok tutma özelliği bakımından ani bastıran açlıkların önüne geçmektedir ve bu nedenden dolayı kilo vermenize yardımcı oluyor.

Ayrıca tatlı patates içindeki beta karoten oranının yüksekliğinden dolayı bağışıklık sisteminin güçlü olmasına yardımcı olur. Karaciğerde olan yağlanmayı önler, kalp kriz riskini azaltır.

Ayrıca tatlı patates kırmızı patates olarak da bilinmektedir. Özellikle cilt ve prostat kanseri risklerinin azalmasına yardımcı olur.

Tatlı patates kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olacaktır. İçerisinde ki liften ötürü sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Bu faydalardan sonra sizde tatlı patates tüketmek için artık bir çok nedeniniz olacaktır. Şimdiden tatlı patates yediğiniz için afiyet olsun.

Tatlı patatesi büyük marketlerin sebze meyve reyonlarında bulabilirsiniz. Ya da yakınlarınızda tatlı patates satan büyük marketler yoksa eğer internet üzerinden online olarak tatlı patates, egzotik meyve ve sebze satan internet siteleri yada instagram üzerinde ki sayfalara bakarak sipariş verebilir ve tadına bakarak sofralarınızda yer edinmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın