Yaz Günlerinin Vazgeçilmez Kokusu; Fesleğen

Yaz Günlerinin Vazgeçilmez Kokusu; Fesleğen

Fesleğen güzel kokusu ise bir çoğumuzu mest ederek mutfaklarımızda ve evimizin balkonunda önemli bir yer üstleniyor.

Fesleğen genellikle taze ve kuru olarak kullandığımız fesleğen kokusu bir çok kişi tarafından seviliyor. Fesleğen baktığınız toprağın humuslu, balçıklı toprak olması fesleğenin daha iyi büyümesine neden olur. Fesleğen humuslu ve balçıklı toprakları sever. Fesleğen sıcak ve ışıklı yerlerde daha sağlıklı bir şekilde yetişmektedir. Fesleğen sıcağı sevmesine rağmen soğuğa karşıda oldukça dayanıklı bir bitkidir.

Fesleğen sıcak bölgelerde özellikle Akdeniz sahil ülkelerinde sıkça kullanılan bitkiler arasında yer alır. Özellikle İtalya mutfağında önemli bir yer kaplar. İtalya mutfağında makarnalarda, pizzalarda ve çorbalarda fesleğenle karşılaşmanız oldukça mümkündür. İtalya’da meşhur olan ve oraya özgü olan Pesto baharatının içinde kıyılmış fesleğen bulunmaktadır. Pesto’nun içinde çam fıstığı, tuz, sarımsak, biber, zeytinyağı ve parmesan peynirine ilave olarak kıyılmış ince fesleğen bulunmaktadır.

Fesleğen özellikle salata soslarında ve makarnalar da sıklıkla kullanılır. Yapılan yemeğin çeşidine göre lezzetine lezzet katar. Tüm taze baharatlar ile uyumluluk sağlar. Bu nedenle bir çok taze baharatla birlikte kullanılabilir.

Salataya fesleğenden sos yaparken kuru fesleğeni 15-20 dakika soğuk su yada zeytinyağında beklettikten sonra kullanırsanız eğer fesleğen aromasını daha net verecektir. Taze kullanmanız durumunda ise sofraya koymadan hemen önce eklemeniz daha çok aromatik bir etki yaratacaktır yemekte.

Fesleğen tıbben de oldukça yararlı bir bitkidir. Bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Krampları çözmede, öksürüğü dindirmede, yatıştırıcı ve uyarıcı etkileri vardır. Fesleğenin herhangi bir bilinen yan etkisi olmamakta birlikte yine her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi fesleğenin de fazlasının kullanılmasında zarar vardır.

Bir cevap yazın