Zihni Geliştirmenin 5 Yolu

Zihni Geliştirmenin 5 Yolu

Dünya üzerinde hem rasyonel hem de yaratıcı düşünebilen tek canlı olan insanın zihnini tam kapasiteyle kullanmaya çalışması makuldür. Zihninizi daha detaylı olarak kullanmak ve ondan daha fazla yararlanmak için belli araştırmalar sonucunda zihne olumlu etkileri olan bir çok yöntem ve yol bulunmuştur. Bunlar arasında yer alan 5 yolu bu yazımızda sizin için derledik.

Zihni Geliştirirken Kullanılacak 5 Yol Nelerdir?

Zihninizi geliştirirken çok basit şeyler yaparak zihninizi daha verimli bir halde kullanabilirsiniz. Her gün yapmakta olduğunuz şeylere ilave olarak yapacağınız kısa aktiviteler ile zihninizi geliştirmeniz mümkün.

Pratik Yapın Gelişim İçin

İster sanatçı, ister sporcu, ister bilimci ya da matematikçi olsun, kimse sıkı çalışmadan ve çoğu durumda bolca pratik yapmadan herhangi bir konuda uzmanlaşamaz. Zihninizi geliştirirken de durum farklı değildir. Kendinizi adamanız, sürekli olarak öğrenmeye hevesli olmanız gerekmektedir. Ufkunuzu genişletmeniz, bazı durumlarda egzersiz ve beslenmeye yönelik bambaşka bir yaklaşım geliştirmeniz gerekmektedir. Kimse size bunun kolay olacağını söylemedi.

Bulmaca Çözün

Bulmaca çözmek, zihninizi betimsel yöntemler kullanmaya itmek için mükemmir yöntemdir. Önemli olan bunları ne kadar çabuk çözdüğünüz değildir. İlk anda çözmeye çalışırken çözümsüz gibi görünen bulmaca ve problemlerin üstüsinden gelmeye yönelik olarak düşünsel sürece dahil olmanız yeni nöral yollar açıp sizi farklı açılardan bakmaya teşvik edecektir. Zihinsel çarklarınızın çalıştırma adına bulmaca çözmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yeni Bir Dil Öğrenin

Seyahat etmek insanın ufkunu genişletir. Yeni bir dil öğrenmek de aynı şekilde. Bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre yabancı bir dil üzerinde yetkinleşmenin beyni yaşlanmaya bağlı kısa ve uzun süreli hafıza kaybı gibi hastalıklardan koruduğu ortaya çıkmıştır. İkinci bir dile hakim olma seviyesine gelemeseniz bile akıcılığa ulaşma yolunca çabalamanız sizin konsantrasyonunuzu ve bilgilerinizi aklınızda tutma kapasitesini geliştirecektir.

Geri Geriye Doğru Sayın

Sıkı bir egzersiz yapmadan önce vücudumuzu ısıtmak için ve yaralanmamak için yatığımız ısınma hareketlerini beyinlerimiz için de aynısını yapmak iyi bir tekniktir. Bu basit tekniği kullanarak zihninizi geliştirme adına adımlar atmış olacaksınız. 50 ile 100 arasında bir sayı seçip ardından geriye doğru sekizer sekizer, yedişer yedişer, beşer beşer geri geri sayarak zihniniz için basit ve yararlı bir egzersiz yapabilirsiniz. Sayıları saymakta zorlanıyorsanız eğer alfabe harflerini de tersten başlayarak geri geri doğru sayabilirsiniz. Bu yaptığınız alıştırma egzersizleri zihninizin uyarılmasını ve gün boyunca sorunsuz olarak çalışmasını sağlayacaktır.

Küçük Hobi Bahçesi Edinin

Bir çok kişi tarafından bilinen eskilerin dediği bir söz var, Bir kaç yıllığına mutlu olmak istiyorsanız eğer nikah masasına oturun ve evlenin. Ama eğer hayatınız boyunca mutlu olmayı istiyorsanız eğer bahçe ile uğraşacağınız küçük bir alan yaratın. Bahçıvanlık hem zihninizi hem de bedeninizi canlandırmanın muhteşem bir yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. İster küçük bir saksıda evinizde olsun ister büyük bir arazide açık alanda olsun, tohumdan bir şey yetiştirmenin ve büyüdüğünü çiçek açıp meyve verdiğini görmek size esenlik hissi ve moral sağlayacaktır. Doğanın sakinleştirir etkisinden faydalanmanızı ve mevsim değişikliklerine dair farkındalığınızın artmasını sağlar.

Bir cevap yazın