Avokado Yağının Yararları Nelerdir?

Avokado yağının faydaları yazımızda konu başlığının biraz ürün reklamı gibi olduğunun farkındayız. Fakat diğer besinler ile karşılaştırıldığında, enerji ve faydalı yağ içeriği bakımından oldukça üstün olan avokadonun kozmetik endüstrisinin yıldızı olması boşuna değildir. Zeytin yağına benzer özellikler gösteren avokado yağının faydalarına sizi daha fazla bekletmeden başlayalım.

Avokado, Meksika’nın merkez ve doğusunda bulunan dağlık alanlardan başlayarak Guatemala ile Orta Amerika’nın Pasifik sahilleri boyunca geniş coğrafi alana yayılan ve çok farklı görünüşe sahip bir ağaç türüdür. Avokado İspanyolca ‘aquacate veya ahuacate‘ isimlerinden türemiştir.

Arkeolojik kalıntılar avokadonun Meksika’da ortaya çıkmış olabileceğini göstermektedir. Amerika kıtasının keşfinden sonra avokadonun yüksek besin değerinin öğrenilmesiyle birlikte, iklimsel olarak uygun olan sömürgelere dağıtılmıştır. Daha sonra 1911 yılında ticari anlamda yetiştiriciliğine başlanmıştır.

Günümüzde en fazla yetiştiriciliği yapılan yer, 1.52 milyon ton üretim ile Meksika‘dır. Türkiye’de yetiştiği yerler sıralamasında Antalya %80’lik bir pay ile lider konumdadır. Onu takip eden iller ise %15 ile Mersin ve ortalama %2,5 ile Muğla ve Hatay‘dır.

Avokado Yağı

Fonksiyonel gıda olarak kabul edilen avokadonun sağlık üzerine birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Kendine özgü tadının ve aromasının oluşmasında yağının büyük önemi bulunmaktadır.

Avokado içerisinde bulunan yağın miktarı hasat zamanını bile etkilemektedir. Meyvelerin hasat olgunluğunun belirlenebilmesinde, temel kriter olarak meyve etinde bulunan yağ içeriğinin tespitinin çok önemli olduğu belirlenmiştir.

Bu konu ile ilgili Kaliforniya’da 1925’te yürürlüğe giren bir yasa bulunmaktadır. Bu yasada meyve eti ağırlığının % 8’i kadar yağ bulunması, yasal olgunluk standardı olarak tanımlanmıştır.

Yağ içeriğinin dörtte üçünden fazlası kandaki kolesterolü düşürücü etkisi olan doymamış yağ asidinden (çoğunlukla oleik asit) oluşmaktadır. Ayrıca avokado meyvesi, antioksidan vitaminler olarak bilinen A, C ve E vitaminlerince oldukça zengindir.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) verilerinde, avokadonun 100 gramı için kalori miktarı 160 kcal gibi bir değer görünmektedir. [1] Türkiye Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanına göre ise 100 gramı için 143 kcal değere sahiptir.

Avokado Yağının Faydaları

Avokado yağının faydaları konusunu merak eden birçok kişi genellikle avokado yağının saç ve cilt üzerine olan olumlu etkileri için araştırma yapmaktadır. Bunların hakkında iyileştirici etkilerinin olduğu yapılmış araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ancak beslenmedeki önemini de unutmamak gerekir.

Avokado diğer besinlerle kıyaslandığında: meyve eti yüksek oranda yağ içermekte ve çeşitlere göre değişmekle birlikte % 7-25 arasında yer almaktadır. Yağ oranı ağaç üzerinde kaldığı sürece hasat süreci boyunca belirli oranlarla artmaktadır.

1-Cildi güzelleştirir ve canlılık verir.

Avokado yağı kozmetik sanayinde önemli bir hammaddedir. Avokado yağından güneş koruyucu ve güzellik kremleri, saç ve yüz bakım kremleri, el losyonları, sağlık sabunları ve kozmetik içerikli şampuanlar yapılmaktadır. Özellikle İtalya ve Fransa’da avokado yağı çok fazla ilgi çekmektedir.

Avokado yağı ne işe yarar ve cilt için önemi nedir diye baktığımızda kısaca:

Vücudu gençleştirir,
Cildi güzelleştirir,
Yumuşaklık ve canlılık verir,
Özellikle kuru ciltlerin kaybettikleri nemi geri kazandırır.

Not: Bu özelliklerinden faydalanmak için evde çok rahatlıkla yapabileceğiniz avokado maskeleri de bulunmaktadır.

2-Cilt yaraları, çatlaklar ve sedef tedavisinde kullanılır.

Avokado yağı, meyve içerisinde bulunan ayrıca vücut için birçok faydası bulunan fitokimyasalların ve karotenoidlerin çoğunu korumaktadır. Aynı zamanda ciltte oluşan yaralarda, deri çatlaklarında ve sedef hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Heptoprotektif aktiviteye sahiptir. Kozmetikte deri yumuşatıcı olarak kremlerde de kullanılır.

3-İnsülin direnci azaltıcı etki gösterdiği kanıtlanmıştır.

Avokado yağının insan beslenmesindeki önemi çok büyük olmakla birlikte içerisinde bulunan yağların çoğunluğu vücut için faydalıdır. Bunu destekler yönde yapılan birçok araştırma bulunmaktadır.

Diyabetik fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, %5-20 oranında avokado yağının diyetlerine eklenmesiyle, avokado yağının glukoz toleransını arttırıcı ve insülin direncini azaltıcı etkileri bu çalışmanın sonuçlarıyla da kanıtlanmıştır.

4-Diyabetin zararlı etkilerini azaltır ve karaciğeri onarır.

Diyabetik fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, avokado yağı oral yoldan 3 ay boyunca verilen deneklerde: serumdaki kolesterol, trigliserid seviyesini ve kilo alımını da normal düzeylere getirmiştir. Böylece karaciğer üzerinde diyabetin zararlı etkilerini azalttığı ve hasarlı durumu iyileştirdiği tespit edilmiştir.

5-Kalp-Damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Avokado yağının faydaları arasında, özellikle kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde insan sağlığı için faydalı olan omega yağ asitleri açısından zengin olması da bulunmaktadır. Ayrıca avokado yağ tüketiminin enflamatuar süreçleri azalttığını belirtilmiştir.

Bir cevap yazın