Bağışıklık Sistemi Güçlendirmek İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

bagisiklik-sistemi-guclendirmek-icin-tuketmeniz-gereken-besinler

Kış mevsiminde soğuyan hava ile birlikte çeşitli hastalıklara yakalanmamak için bağışıklık sistemi güçlendirmek için tüketmemiz gereken besinleri sofralarımıza ekleyerek soğuyan bu havalarda bağışıklık sistemimizi güçlendirerek daha az hastalıklara yakalanmamız ve daha kolay hastalıkları atlatmamız mümkün.

Sağlımız için oldukça önemli olan ve bizi bir çok hastalıktan koruyan vücudun savunma sitemi olan bağışıklık sistemi olan bağışıklık sistemini güçlendirmek için çeşitli besinleri sofralarınıza ilave ederek kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz.

Güçlü bir bağışıklık sisteminizin olması için mutfağınızda sebze, meyve ve baharatları tüketmeniz faydalı olacaktır. Dirençli bir vücut ve hastalıklara karşı daha kuvvetli bir bağışıklık sistemi ile daha kuvvetli hale getirerek hastalıklara daha az yakalanmasını sağlayacaktır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmeniz İçin Tüketmeniz Gerekenler

Sindirim sisteminizi güçlendirmek için önereceğimiz besinlerin hepsini tüketemeseniz bile sevdiğiniz yada alerjiniz, hassasiyetiniz olmayan besinleri doktor kontrolünde tüketebilirsiniz. Doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.

1- Zencefil

Zencefili hayatınıza ekleyerek daha sağlıklı bir yaşan ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur. Zencefili tek tüketirken zorlanabilirsiniz. Zencefili balla yada pekmez ilave edebilir ve tüketilmesi daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca zencefil çayı normal çay yerine arada tüketebilirsiniz. Böylelikle hastalıklardan korunabilirsiniz.

2- Zerdeçal

Zencefile ilave olarak beslenmenize zerdeçalı da tüketebilirsiniz. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesine zerdeçal yardımcı olacaktır. Zencefilde olduğu gibi zerdeçalda da tüketmekte zorlanırsanız bal ekleyerek tatlandırıp tüketilmesi daha kolay hale getirebilirsiniz.

3- Brokoli

Brokoli sadece bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için değil daha sağlıklı bir beslenme için de brokoliyi sofralarınıza eklemeyi unutmayın. Bağışıklık sisteminin yanında sindirim sisteminizin da hızlanmasını sağlar. C vitamini açısından oldukça zengin olan brokoliyi salatalarda kullanabilir yada haşlayarak yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz.

4- Maydanoz

Maydanoz

Yeşillikler arasında sofralarımızda en çok tükettiğimiz maydanozu da beslenmeniz için önemli bir yer edinmektedir. Salatalarda ve diğer bir çok yemek de kullanabilirsiniz. Ayrıca maydanozdan hazırlayabileceğiniz maydanoz suyu bağışıklık sisteminiz ve sindirim sisteminizi kuvvetlendirecek hem hastalıklara karşı sizi korurken hem de sağlıklı bir şekilde zayıflayıp detoks etkisi yapacaktır. 10 gram maydanoz kaynatıp beklettikten sonra içmesi daha kolay olması için içine limon suyu ve bal koyarak yaptığımız bu karışımı her gün 1 kere içerek daha sağlıklı bir yaşam elde edebilirsiniz.

5- Mantar

Mantar da tüketebilirsiniz. İçerisinde yer alan protein, B, C ve lif miktarı bakımından sıkça tüketmeniz gerekmektedir. Kültür mantarını sofralarınıza ekleyerek enfeksiyonlara karşı koruyarak beyaz kan hücrelerinin üretimini artıran mantar bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Mantar

Soğuk havalarda daha dirençli olmak için yapmanız gerekenleri başka bir yazımızda ele aldık. Eğer soğuk havalarda yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak isterseniz buradan yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın