Basit Egzersizlerle Antreman Yapabilirsiniz

Yağ yakımında çok etkili olan HIIT antrenmanlarının faydaları bununla bitmiyor! Araştırmalar, kardiyo ve direnç egzersizleri de içeren tüm vücut HIIT antrenmanlarının çok etkili olduğunu gösteriyor. HIIT, kısa bir süre için yüksek bir fiziksel performans gerektirir, bunu genellikle yine kısa ve aktif bir iyileşme dönemi takip eder.

Bu antrenmanın en güzel yanlarından biri ise, bunu her yerde yapma imkanının olmasıdır; spor salonunda, odanda, salonunda veya bir parkta bile yapabilirsin.

HIIT antrenmanı ile yeni tanışan biri için 60 saniye aktif olup 1-2 dakika dinlenmek iyi bir başlangıç olabilir. Bunu düzenli yapıp belli bir gelişim sağlamaya başladıktan sonra ise dinlenme sürelerini kademeli olarak azaltabilirsin. Bu antrenmanı yaparken kalp atış hızını maksimum nabız aralığının %85 oranında tutman önemli. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse nefes alış hızına 1-10 arası puan verdiğinde bunun 8-9 civarında olması gerekir.

HIIT antrenmanı metabolizma hızını artırır, yeterli bir şekilde kas kazanımı sağlar ve var olan kas kütlesini de korumana yardımcı olur. Egzersiz sırasında ve sonrasında yağ yakımı devam eder.

Peki HIIT antrenmanlarının sana başka ne gibi faydaları var?

Verimliliği artırır

Aerobik fitness, oksijen ihtiyacını artırırken anaerobik antrenmanlar kas kazanımına yardımcı olarak dayanıklılığını artırır ve güçlenmeni sağlar. Sadece kardiyo yapmanın aerobik faydaları varken HIIT antrenmanlar hem aerobik hem anaerobik çalışmayı sağlar.

Araştırmalar haftada 3 gün, 27 dakikalık HIIT antrenmanlarının haftada 5 defa, 60 dakika kardiyo egzersizi yapmakla aynı derecede aerobik ve anaerobik gelişim sağladığını gösteriyor. Bu şekilde zamanını da daha verimli kullanabilirsin.

Daha fazla kalori yakımı sağlar

HIIT antrenmanlarının faydalı olmasının ana sebeplerinden biri de, bu antrenmanı yaparken çok oksijene ihtiyaç duyman ve oksijen aldıkça daha fazla yağ yakmandır. HIIT antrenmanı sonrasında vücut kendini toparlamaya da başlayacağı için yağ yakımı sadece antrenman sırasında değil, antrenmandan sonraki 24-48 saat aralığında da devam eder.

Kas değil yağ kaybettirir

Bir diyet programı takip ederek kalori kısıtlaması yapıyorsan, yağ kaybederken aynı zamanda kas da kaybetmemen neredeyse imkansızdır. Ancak HIIT antrenman yaptıktan 24 saat sonra bile vücut kas kütlesinin koruyarak yağ yakmaya devam eder.

Metabolizmanı hızlandır

HIIT antrenmanının kas kütlesi kazanımına yardımcı olduğundan bahsetmiştik. Kas hücreleri ise yağ hücrelerinden daha fazla yağ yakar. Bu şekilde kas kütlesi ve kas hücreleri arttıkça metabolizma hızı artar. Çünkü kas kütlesi arttıkça “Bazal Metabolizma Hızımız”, yani gün içinde egzersiz yapmasak bile vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirmek için harcadığı kalori miktarımız artar.

Güç ve dayanıklılığını artırır

Çoğu kişi antrenman yaparken sınırlarını zorladığı noktalara gelmeye alışık olmasa da kendimizi doğru miktarda zorlanmak aslında kalp sağlığımız için önemli ve faydalıdır. HIIT antrenmanının avantajlı yanı ise bunun için saatlerce antrenman yapmaya gerek olmaması ve 20 dakikalık bir sürede bile maksimum fayda sağlamasıdır.

Çok yönlüdür

Koşmak, ip atlamak, bisiklete binmek, kürek çekmek çok faydalıdır, ancak bunların çoğu için bir ekipmana ihtiyacın olur. Fakat HIIT antrenman yapmak için hiçbir ekipmana ihtiyacın yoktur. Diz çekmeler, zıplayarak lunge’lar veya squat’lar kalp atışlarını hızlandırmak için yeterlidir. Hatta bazen HIIT antrenmanı sırasında ekipman kullanmak o antrenmandan alacağın verimliliği azaltabilir. Çünkü HIIT antrenmanda kalp atış hızımızı maksimuma getirmeye odaklanmamız önemlidir, işe ağırlık gibi bir ekipman dahil olduğunda tek bir kas grubuna odaklanabiliriz.

Zihnindeki engelleri aşmanı sağlar

Vücudunu ve zihnini konfor alanının dışına çıkardığın zaman zihinsel dayanıklılığının arttığını fark edeceksin, bu da hem antrenmanda hem de günlük hayatında sınırlarını aşmanı sağlayacak.

İç sesinin “Ben bunu yapabilirim!” diye bağırdığını duyacaksın ve iç sesin haklı olacak.

Bir cevap yazın