Sporun Cilde Sağladığı Faydalar

Spor yapmak sağlığımız için oldukça faydalı. Vücudunu şekillendirirken, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi pek çok hastalığı da önleyen sporun, cildini de güzelleştirdiğini söylesek? Son yıllarda uzmanların sıklıkla değindiği spor yapmanın önemini senin için araştırdık ve güzellik konusunda birbirinden değerli 10 faydasına ulaştık. İşte sporun cilde olan 10 faydası!

1. Kan Dolaşımını Artırır

Spor yapmak, vücuttaki yağ yakımına etki gösteriyor ve vücudu sıkılaştırıyor. Ancak egzersizlerin vücuttaki kan dolaşımını da etkilediği su götürmez bir gerçek. Peki, “kan dolaşımının artması cilde nasıl bir fayda sağlar?” diye düşünürsen hemen cevaplayalım! Kan dolaşımı, vücuduna besin yoluyla aldığın bazı değerli vitamin ve minerallerin deri hücrelerine aktarımını hızlandırıyor. Böylece cilt sağlığında faydası olduğu bilinen C vitamini, kalsiyum ve fosfor gibi vitamin ve mineraller cilt tarafından hızlıca emilerek seni sağlıklı bir görünüme kavuşturuyor.

2. Kolajen Üretimini Destekler

Uzmanlar uyarıyor; “düzenli egzersiz yapmak, yaşlanma belirtilerini azaltır.” Biz de araştırmamızı yürütürken sporun, ciltteki kolajen üretimini artırdığı bilgisine ulaştık. Yaşlanmayla birlikte azalan kolajen üretimi sonucu cildinde görülen sıkılık kaybı, sarkma ve kuruluk gibi problemlerin önüne geçebilmek için düzenli spor yapmanı öneriyoruz. Sporla birlikte cilt hücrelerini yenileyebilir, cildinin ihtiyacı olan oksijeni ona geri kazandırabilirsin. Cildindeki kolajen üretimini artıran bu etkiler ile daha sıkı görünen bir cilde kavuşabilirsin.

Editörün Önerisi: Yaşlanma belirtilerini azaltmak ve ciltteki kolajen üretimini desteklemek için sana günlük bir nemlendirici önerimiz var: Vichy Liftactiv Collagen Specialist Bakım Kremi, formülündeki bio-peptidler ve C vitamini ile ciltte kolajen kaybı sebebiyle oluşan yaşlanma belirtilerini azaltmak için ideal.

3. İfade Çizgilerini Yok Eder

Öncelikle egzersiz hareketlerinin, kaslarını güçlendirerek daha esnek bir form kazandırdığını ve vücudunu rahatlattığını söyleyelim. Bu sayede yüz kasların da gevşiyor ve nihayetinde ifade çizgilerinde de yumuşama görülüyor. Üstelik gevşeyen kasların, yüzde yeni çizgilerin oluşumunu da önlüyor. Mükemmel değil mi?

4. Sivilce ve Akne Oluşumunu Önler

Egzersiz ile birlikte vücudun stres seviyesinin atıldığını artık hepimiz biliyoruz. Peki bu durumun aynı zamanda cildindeki sivilce ve aknelere de etkili olduğunu biliyor muydun? Şöyle ki stres seviyeni azaltan spor, yüzünde aniden oluşabilecek sivilceleri büyük oranda azaltıyor. Öte yandan spor, akne oluşumuna neden olabilecek erkeklere özgü hormonların daha az üretilmesini sağlıyor. Bu sayede cildindeki sivilce ve akne problemlerin azalma gösterebiliyor.

Editörün Önerisi: Eğer akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, cilt problemlerini azaltmak için La Roche Posay Effaclar serisini cilt bakım rutinine dahil edebilirsin. La Roche Posay Effaclar Jel ile cildini temizleyebilir ve yağdan arındırabilir, Effaclar Duo+ ile cilt problemlerinin azalmasını sağlayabilirsin.

Bir cevap yazın