Bahar ve Yaz Aylarının Keyfi: Açık Hava Sporları

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte uyanan doğa ile birlikte bizlerin de içinde bir şeyler kıpırdamaya, uyanmaya ve doğanın tüm enerjisi içimize dolmaya başlar. İşte bu günlerde bu enerjiyi ortaya çıkarmanın belki de en etkili yollarından birisi de açık havada spor yapmaktır. Böylece hem doğanın uyanışına şahitlik ederek görsel hazzımızı artıracak ve hem de bütün bir kış üzerimize çöken ağırlık ve miskinlikten kendimizi kurtaracağız. Ya da spor salonunun o kasvetli havasından kurtularak kendimizi dışarı atacağız.

Aslında birçoğumuza zor ve ulaşılmaz gibi göründe de açık havada spor yapmak sanıldığı kadar zor ve meşakkatli değil. Çoğu zaman bir şort, bir tişört ve bir spor ayakkabısı başlangıç için oldukça yeterlidir.

Tempolu Yürüyüş ve Koşu

Açık hava sporlarının başında gelen belki de en temel etkinliktir. Herhangi özel bir donanım ve malzeme gerektirmez. Üzerinize bir tişört geçirerek doğru en yakın park, koru ya da ormana gidebilirsiniz. Sahil kenarında yaşıyorsanız deniz kenarı da iyi bir seçim olacaktır.

Ayrıca kardiyo egzersizlerinde de birinci sırada yer alan bu aktiviteyi açık havada yaparak, baharın o muhteşem temiz havasını içinize çekecek, bol oksijenli havayla ciğerlerinizi dolduracaksınız. Keza fazla kilolarınızdan da kolayca kurtulmaya başlayacak ilk adımları da atmış olacaksınız bu sayede. Özellikle koşuyu sabahın ilk ışıkları ile birlikte yaptığınızda, tüm güne yayılacak muhteşem bir enerji de depolayacaksınız. Bu etkinlik güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde de yapılabilirse de, bu sizi başta fazla sıvı kaybı ve sıcak çarpması gibi ekstra olarak zorlayabilecek birçok risk faktörlerine maruz bırakabileceğinden dikkat etmek gerekiyor. Bu arada kendi temponuzda yürümenizde veya koşmanızda da fayda olduğunu unutmayın.

Kır Koşusu

Yine herhangi bir özel donanım gerektirmeden yapabileceğiniz etkili bir açık hava spor önerisi. Gerçek anlamda kardiyoya yönelik bir çalışma. Kır koşusu için kondüsyon ve dayanıklılık gerekiyor. Sizi zor durumlara hazırlayabilecek, her daim zinde ve hazır olmanızı sağlayacak bir etkinlik. Açık havada yaparak etkinlik sırasında ihtiyacınız olan bol oksijeni ve temiz havayı fazlasıyla sağlayabileceğiniz bir alan. Haftada bir ya da 15 günde bir kez düzenli şekilde yapmak size çok şey kazandıracaktır, fark edeceksiniz.

Bisiklete binmek

İşte size keyifli ve etkili bir sportif faaliyeti daha. Atlayın bisikletlerinize, hem spor yapın hem de yürüme ve koşma ile gidemeyeceğiniz biraz daha uzak rotalar ile yeni yerler keşfedin. Arabayla giderken çoğu zaman gözden kaçırdığınız birçok güzelliği de yakından görün. Ya yol üzerinde yer alan küçük çay bahçelerinde bir çay için ya yöre insanı ile küçük hoş sohbetlerde bulunun ya da çoğu yerlerde yol üzerlerinde kurulan ve köylünün bahçesinden doğrudan satışa çıkardığı meyve sebzelerin taze taze tadına bakın. Mis kokulu çileklerin, eriklerin, dalından yeni koparılmış dut, kiraz, şeftali ve incirin eşsiz lezzetiyle tanışın.

Yoga ve Pilates

Ruhu dinlendiren, enerji ve zindelik verirken aynı zamanda vücudunuzu da formda tutan bu etkinlikler için yine ekstra bir malzeme gerektirmeden çıkın açık havaya, kırlara, parklara ya da deniz kenarına. Bir şilte, bir kilim ya da varsa bir mat ve bir top yeterli. Yoga ya da pilates ile nefes egzersizi yaparken açık havanın bol oksijeninden olabildiğince faydalanın, stresten uzaklaşın, rahat ve huzurlu bir ruh haline kolayca kavuşun. Fiziksel esneklik yanında zihinsel esneklik de kazanın.

Bir cevap yazın